Gabriel nadciąga nad Polskę i niesie ulewy. Prawie cała Polska w alertach

Środa będzie kolejnym dniem spod znaku intensywnych opadów deszczu na przeważającym obszarze kraju. Najpoważniejsza sytuacja będzie w centralnej i południowej Polsce, gdzie obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne najwyższego, III stopnia. Przed ulewami wydało także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

2025-07-09, 06:44

Gabriel nadciąga nad Polskę i niesie ulewy. Prawie cała Polska w alertach
Synoptycy IMGW przewidują w środę ponownie potężne ulewy i opady deszczu. Foto: JAROSLAW JAKUBCZAK/POLSKA PRESS/Polska Press/East News

Aktualna sytuacja pogodowa. Obserwuj radar opadów i burz na żywo

W środę pogodę w Polsce kształtować będzie niż genueński Gabriel z układem frontów atmosferycznych, którego ośrodek znad Rumunii przesunie się ku Białorusi. Do kraju napływać będzie także chłodne powietrze polarne morskie, jedynie krańce wschodnie będą pod wpływem nieco cieplejszej masy powietrza.

Środa upłynie pod znakiem pochmurnej pogody, większe przejaśnienia jedynie na północnym zachodzie kraju. W całym kraju będzie padać, szczególnie w centrum i na południu. Na północnym zachodzie i zachodzie spadnie do 10 mm wody, na północnym wschodzie - do 35 mm deszczu, na południu i w centrum największe opady - do 50 mm. Na wschodzie może zagrzmieć.

Uwaga na potężne deszcze, a wieczorem burze. IMGW wydało ostrzeżenia wszystkich stopni

W związku z sytuacją pogodową, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia wszystkich trzech stopni. Najniższy, żółty alert I stopnia obowiązuje na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, a także we wschodniej Wielkopolsce, w rejonie Bydgoszczy i Grudziądza, a także w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim i we wschodnich powiatach Podkarpackiego. 

Bursztynowy alert II stopnia wydano zaś dla zachodnich części Podkarpackiego, Małopolski, a także dla południowych powiatów Warmińsko-Mazurskiego i Podlaskiego. Na pozostałym obszarze centralnej i południowej Polski obowiązują czerwone ostrzeżenia najwyższego, III stopnia.

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne wszystkich trzech stopni (IMGW)
IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne wszystkich trzech stopni (IMGW)

Uwaga na przybierające rzeki. Ostrzeżenia hydrologiczne w większości Polski

W przeważającej części Polski obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne przed gwałtownymi wezbraniami rzek, wszystkich trzech stopni. Żółte alerty wydano dla województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i lubelskiego. Bursztynowe ostrzeżenia II stopnia obowiązują w centralnej, południowej i zachodniej części kraju - tu pewne są przekroczenia stanów ostrzegawczych, a być może także - alarmowych. Najwyższe, czerwone, alerty obowiązują zaś na południu Małopolski, w Śląskiem i na Kielecczyźnie - synoptycy IMGW spodziewają się, że na rzekach w tym rejonie przekroczone zostaną stany alarmowe.

W związku z opadami deszczu, w Polsce obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne (IMGW)
W związku z opadami deszczu, w Polsce obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne (IMGW)

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega i przypomina: w środę będzie mocno padać

Przed intensywnymi ulewami przestrzega także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Wiadomości o treści: "Uwaga! 08-10.07 prognozowane intensywne, nawalne opady deszczu. Przygotuj się na ewentualne podtopienia. Słuchaj poleceń służb i śledź komunikaty pogodowe" otrzymują przebywający na obszarze: 

  • woj. łódzkiego;
  • woj. małopolskiego;
  • woj. mazowieckiego;
  • woj. śląskiego;
  • woj. świętokrzyskiego;
  • woj. lubelskiego (powiat bialski, Biała Podlaska, biłgorajski, Chełm, chełmski, hrubieszowski, krasnostawski, łęczyński, parczewski, świdnicki, tomaszowski, włodawski, zamojski i Zamość);
  • woj. opolskiego (powiaty: głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, oleski, prudnicki, strzelecki, kluczborski, nyski, Opole, opolski);
  • woj. podkarpackiego;
  • woj. podlaskiego (powiaty: kolneński, Łomża, łomżyński, zambrowski, bielski, siemiatycki i wysokomazowiecki);
  • woj. warmińsko-mazurskiego (powiaty: działdowski, nidzicki, piski, szczycieński).

Takie ulewy oznaczają też ochłodzenie. W środę termometry pokażą od 12 kresek w rejonach podgórskich Karpat, przez około 17 stopni na obszarze od Pomorza przez Kujawy i Mazowsze po Małopolskę i Śląsk, do 23 st.C na krańcach wschodnich i na zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami dość silny, w czasie burz w porywach do 65 km/h, północno-zachodni i północny, jedynie na południowym wschodzie południowo-zachodni. Wysoko w górach porywy wiatru do 70 km/h.

Czytaj także: 

Źródła: Polskie Radio/PAP/IMGW/RCB/mbl


Polecane

Wróć do strony głównej