"To, co nas łączyło, to obalić komunizm". Krzysztof Turowski o początkach "Solidarności"
- Jeżeli ktoś uważa, że wówczas, w roku 1980 czy 1981 Solidarność, to był jeden monolit jednakowo myślący, to bardzo przepraszam, ale się grubo myli, bo ja byłem w środku i wiem doskonale, że były, co najmniej dwa spojrzenia i dość znaczące wpływy poszczególnych ówczesnych grup politycznych - mówił w Polskim Radiu 24 redaktor Krzysztof Turowski - dziennikarz, publicysta, dyplomata, delegat na Pierwszy Zjazd Solidarności.
2025-07-10, 11:00
Porozumienia sierpniowe zawarte przez rząd PRL z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980 doprowadziły do powstania NSZZ Solidarność i zapoczątkowały przemiany demokratyczne w Polsce. Krzysztof Turowski był uczestnikiem tych wydarzeń.
- Wiadomo, że tamta "Solidarność" była tak naprawdę ruchem społecznym, nie związkiem zawodowym. Oczywiście, że wywalczono mnóstwo mądrzejszych czy głupszych postulatów, ale ważnych na owe czasy, ale ruch Solidarności obudził w ludziach potrzebę mówienia własnym głosem. Z tego ruchu wywodzą się wszystkie dzisiejsze partie polityczne, ale jeżeli ktoś uważa, że wówczas, w roku 1980 czy 1981 Solidarność, to był jeden monolit jednakowo myślący, to bardzo przepraszam, ale się grubo myli, bo ja byłem w środku i wiem doskonale, że były, co najmniej dwa spojrzenia i dość znaczące wpływy poszczególnych ówczesnych grup politycznych. Na pewno z jednej strony mieliśmy wpływy Komitetu Obrony Robotników, z drugiej wpływy ROPCiO czy też Konfederacji Polski Niepodległej, to się czuło - wpominał Turowski.
Posłuchaj
- Oczywiście to, co nas łączyło, obalić komunizm, wszyscy chcieli tylko tego, co natomiast, co potem, a to już była zupełnie inna sprawa. Jakby ktoś prześledził prasę podziemną z czasów stanu wojennego, a ja to robiłem, bo pisałem pracę doktorską na ten temat, to by zobaczył, że były najróżniejsze, najróżniejsze poglądy, od trockistowskich po bardzo narodowe - zaznaczył gość audycji.
Strajki latem 1980 roku objęły całą Polskę. Nasiliły się zwłaszcza w drugiej połowie sierpnia, kiedy kilkaset tysięcy robotników wstrzymało pracę, aby wesprzeć stoczniowców z Trójmiasta. Solidarność strajkujących była kluczowym elementem, który zapewnił zmianę.
***
Audycja: Pomówmy o tym
Prowadzi: Paweł Wojewódka
Gość: red. Krzysztof Turowski - dziennikarz, publicysta, dyplomata, delegat na Pierwszy Zjazd Solidarności
Data emisji: 09.06.2025
Godzina emisji: 21.06
Źródło: PR24/ka