Wstrząs o sile 3,2 stopnia w skali Richtera w kopalni "Rydułtowy Anna"
Nikomu nic nie stało, choć wielu okolicznych mieszkańców zgłaszało, że odczuło wstrząs.
2011-04-21, 13:18
Jak poinformował PAP Krzysztof Król z Wyższego Urzędu Górniczego, wstrząs został zaliczony do kategorii wysokoenergetycznych. W stosowanej w górnictwie dziesięciostopniowej była to "siódemka", co odpowiada sile około 3,2 stopnia w popularnej skali Richtera.
Rzecznik Kompanii Węglowej (KW), do której należy kopalnia, Zbigniew Madej, potwierdził, że wstrząs był silnie odczuwalny na powierzchni. Z docierających do kopalni i służb górniczych sygnałów wynika, że odczuli go nie tylko mieszkańcy Rydułtów, ale i okolicznych miejscowościach, aż po Racibórz. Kompanii Węglowa spodziewa się zgłoszeń o ewentualnych szkodach, np. pęknięciach w budynkach lub innych uszkodzeniach.
Wszystko wskazuje jednak na to, że wstrząs nie spowodował skutków w podziemnych wyrobiskach ani perturbacji w wydobyciu węgla.
Wstrząsy to naturalne zjawisko na terenie eksploatacji górniczej. Najczęstszą ich przyczyną jest następujące wskutek wydobywania węgla odprężenie górotworu, co skutkuje uwolnieniem się skumulowanej w nim energii. Takie wstrząsy można porównać do małych, lokalnych trzęsień ziemi.
Z danych WUG wynika, że do silnych wstrząsów w kopalniach na Górnym Śląsku dochodzi średnio nawet ponad trzy razy dziennie. Kopalnie nie mają obowiązku zgłaszania do nadzoru górniczego wszystkich wstrząsów. Rejestrowane są tylko te określane jako wysokoenergetyczne.
IAR,PAP,kk
REKLAMA