Koźli Księżyc 2025. Nadchodzi lipcowa pełnia, pomarańczowy blask rozjaśni niebo

Najbliższej nocy obserwatorom nieba ukarze się Koźli Księżyc. Chodzi o rzadką pełnię. Księżyc będzie sprawiał wrażenie znacznie większego niż zwykle, a do tego przybierze pomarańczową barwę.

2025-07-10, 19:53

Koźli Księżyc 2025. Nadchodzi lipcowa pełnia, pomarańczowy blask rozjaśni niebo
Samolot na tle Koźlego Księżyca. Foto: Rex Features/East News

Iluzja Księżyca. Dobre wieści dla miłośników obserwacji nieba

To są dobre wieści dla miłośników astronomii i obserwacji nieba. W nocy z czwartku na piątek będą mogli zobaczyć pierwszą tego lata pełnię Księżyca. "Gdy po zachodzie Słońca wzniesie się ponad horyzont, świecąc jaskrawym, pomarańczowym blaskiem, będzie wydawał się większy niż zwykle" - zapowiada "Daily Mail", dodając, że ten rzadko występujący efekt optyczny określany jest "złudzeniem Księżyca".

Brytyjski dziennik wyjaśnia, że gdy Księżyc unosi się nad horyzontem, ludzki mózg "porównuje go do pobliskich obiektów, takich jak drzewa, budynki czy góry". Przez to "wydaje się znacznie większy niż wtedy, gdy jest wysoko na niebie". I doradza, że pełnię, gdy znajduje się blisko horyzontu, warto obserwować np. "przez tekturową tubę - co pozwoli odizolować otaczające ją obiekty, a tym samym odizolować Księżyc i zredukować iluzję".

Według NASA, Księżyc zazwyczaj wygląda na pomarańczowy lub czerwony w pobliżu horyzontu, ponieważ gruba atmosfera Ziemi rozprasza niebieskie światło, przepuszczając cieplejsze barwy - z tego samego powodu zachody Słońca wyglądają na czerwone" - czytamy.

Księżyc Koźli, Burzowy i Sienny

To jednak nie wszystko. Czwartek jest też dniem, w którym odległość Księżyca od Słońca jest największa w 2025 roku. Przypada "kilka dni po tym, jak Ziemia osiągnęła aphelium, czyli najbardziej oddalony od Słońca punkt na swojej orbicie". Dziennik wyjaśnia, że latem - w ciągu dnia - Słońce porusza się wysoko po niebie, z kolei Księżyc - w nocy - "zamiast znajdować się wysoko nad horyzontem, porusza się po niższym łuku bliżej horyzontu". Jako że pozostaje nisko przez całą noc, można go obserwować dłużej i z większej liczy miejsc. "Taka pozycja Księżyca nadaje mu wyjątkowego charakteru" - zaznacza "Daily Mail".

Księżyc Koźli widziany z okolic Paryża. Fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON Księżyc Koźli widziany z okolic Paryża. Fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Jednocześnie wskazuje, że w Europie takiej pełni nadawane są rozmaite nazwy. Powszechnie stosowanymi są: Księżyc Burzowy (od sezonu letnich burz), Księżyc Sienny (od żniw i sianokosów) czy Księżyc Koźli (nazwa nawiązuje do dawnych wierzeń). "Do obserwacji pełni nie są potrzebne teleskop ani lornetka - każdy zauważy różnicę w rozmiarze i kolorze Księżyca" - opisuje brytyjski dziennik.

Czytaj także:

Źródło: Daily Mail/łl

Polecane

Wróć do strony głównej