Sławosz Uznański-Wiśniewski szykuje się do powrotu na Ziemię. Jest komunikat POLSA
Minął 14. dzień misji z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), co oznacza, że załoga szykuje się do powrotu na Ziemię. Następny dzień będzie wyjątkowo pracowity - podała w nocy z czwartku na piątek Polska Agencja Kosmiczna (POLSA).
2025-07-11, 06:43
Sławosz Uznański-Wiśniewski i inni astronauci wrócą na Ziemię
Wykonawca misji, firma Axiom Space, ogłosił, że powrót załogi rozpocznie się najwcześniej w poniedziałek, 14 lipca, o godz. 13:05 czasu polskiego. "Daje to naszemu astronaucie i pozostałym członkom załogi dodatkowy czas na wykonanie eksperymentów technologiczno-naukowych" - przekazała w komunikacie POLSA. Aktualny stan realizacji podstawowych celów misji oceniono na 91,3 proc., a stopień realizacji dodatkowych działań - na 20,4 proc.
W codziennym raporcie firmy Axiom Space podkreślono natomiast, że astronauci wykorzystują ostatnie dni na orbicie i kontynuują eksperymenty, które mogą "kształtować przyszłość eksploracji Kosmosu oraz poprawić życie na Ziemi".
14. dzień misji. Eksperymenty trwają
POLSA wyjaśniła, że 14. dnia misji astronauci zaangażowani byli między innymi w badania nad zmianami we florze bakteryjnej jelit w kosmosie (Human Gut Microbiota) oraz wykorzystaniu interfejsu mózg-komputer (PhotonGrav), zdrowia kości, stymulacji mięśni i snu na orbicie. Przyglądali się także swojemu zdrowiu psychicznemu (AstroMentalHealth).
- Pierwsze polskie zdjęcie Ziemi z ISS. Uznański-Wiśniewski pozdrowił rodaków
- "Jesteśmy tu razem". Uznański-Wiśniewski pisze historię Polski w kosmosie
- Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. 10 najważniejszych faktów o laboratorium na orbicie
15. dzień misji oceniono jako wyjątkowo pracowity. W harmonogramie zaplanowane są działania w ramach szeregu eksperymentów, w tym dotyczące regulacji stanów psychicznych za pomocą informacji o aktywności mózgu (EEG Neurofeedback), testowania nanomateriału MXene i badania przeżywalności zmodyfikowanych genetycznie drożdży w warunkach kosmicznych (Yeast TardigradeGene). Polskiego astronautę czeka również kolejna wizyta w module obserwacyjnym Cupola i przygotowanie dodatkowych materiałów promocyjnych w module Columbus - poinformowała POLSA.
Warunki życia na ISS?
W komunikacie wyjaśniono również, że astronauci żyjący na ISS muszą mierzyć się z niedoborem zapasów, w tym wody, która jest niezbędna do życia, a przy tym trudna w transporcie. Na stacji dlatego właśnie działa System Kontroli Środowiska i Podtrzymywania Życia (ECLSS) - odpowiedzialny za odzyskiwanie wody dla astronautów. Jest on w stanie poddać recyklingowi ponad 90 proc. wody na ISS, co jest istotne, bo każdy z astronautów zużywa jej prawie cztery litry dziennie do picia, przygotowywania posiłków i higieny.
Źródło: PAP/hjzrmb