Kolejne wybryki Brauna. "To jest odrodzenie się brunatnej hydry"

2025-07-11, 17:00

- To ma być kontrowersyjne. To ma być obrazoburcze. To ma wywoływać skrajne emocje - powiedział w podcaście Polskiego Radia "Strefa Wpływów" Roch Kowalski, komentując ostatnie działania Grzegorza Brauna. Jacek Czarnecki ocenił, że polityka należało zatrzymać na gorącym uczynku. 

Grzegorz Braun kwestionuje Holokaust w Auschwitz

Podczas wywiadu radiowego Grzegorz Braun zakwestionował niemieckie nazistowskie zbrodnie popełniane w KL Auschwitz. - Mord rytualny to fakt, a dajmy na to Auschwitz z komorami gazowymi, to niestety fejk - powiedział europoseł. Dodał też, że "przekaz pseudohistoryczny, który muzeum Auschwitz-Birkenau oferuje, jest materiałem, który nie spełnia (...) kryteriów warsztatu historyczno-naukowego we wszystkich szczegółach". W związku z kwestionowaniem przez Brauna zbrodni nazistowskich w KL Auschwitz prokuratura prowadzi czynności wyjaśniające. Sprawą zajmuje się Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście. Czynności prowadzone są w kierunku naruszenia art. 55 ustawy o IPN (zaprzeczanie zbrodniom nazistowskim).

Z kolei podlaska policja poinformowała, że wyjaśnia sprawę organizacji zgromadzenia w Jedwabnem. Na drodze tej doszło do blokowania wyjazdu z miejsca uroczystości upamiętniającej mord Żydów. W jednym z samochodów był naczelny rabin Polski Michael Schudrich i delegacja Gminy Wyznaniowej Żydowskiej z Warszawy. W blokowaniu uczestniczyło wiele osób, wśród nich m.in. Grzegorz Braun.

Posłuchaj

Politolog Bartłomiej Biskup gościem Jacka Czarneckiego i Rocha Kowalskiego (Strefa Wpływów) 51:54
+
Dodaj do playlisty

 

- To jest odrodzenie się brunatnej hydry w Polsce - powiedział Jacek Czarnecki, komentując działania Grzegorza Brauna. Jak zauważył, Braun już się zniesławił kilka razy, ale teraz wokół niego pojawiają się ludzie z "Bronimy polskiej granicy". Wskazał, że to "faceci dowodzeni przez pana Sierheja", boksera i wojownika MMA, który "podobno odzyskał wiarę", ale "Żydów to on chyba nie lubi".

Cyniczne działanie Grzegorza Brauna

Roch Kowalski ocenił, że słowa Brauna o Auschwitz są kuriozalne. - Jeśli ktoś mówi, że w obozie Auschwitz-Birkenau nie było komór gazowych, jeśli ktoś kwestionuje Holokaust, to ja nawet nie wiem, czy jest sens o tym rozmawiać tak realnie - dodał. Ocenił, że taki jest cel Grzegorza Brauna. - To ma być kontrowersyjne. To ma być obrazoburcze. To ma wywoływać skrajne emocje i ma się o tym mówić - wyliczył. Podkreślił, że z jednej strony takie zachowanie trzeba piętnować, a jednocześnie wyraził wątpliwość, czy należy o tym w ogóle mówić. - Jak my o tym mówimy, ja się boję, że to jest rozsiewanie złego ziarna, że to się niesie - przyznał Czarnecki. Dodał jednak, że nie można o tym nie mówić. 

Czytaj także:

Komentatorzy zgodzili się, że działanie Brauna jest "do bólu cyniczne". - Nie wierzę, że Grzegorz Braun naprawdę neguje Holokaust, że nie wierzy w zagładę Żydów. Natomiast on jest w stanie powiedzieć wszystko, jeśli stwierdzi, że ugra na tym swój polityczny interes - stwierdził Kowalski. Jacek Czarnecki dodał, że Braunowi wiatru w żagle dała kampania prezydencka. - I bezczynność prokuratury - uzupełnił Roch Kowalski, zaś Czarnecki zauważył, że Braun złamał prawo w Jedwabnem, a policja choć była obecna, nie zatrzymała polityka. 

Grzegorz Braun coraz bardziej "brunatny i brutalny"

Dziennikarze zgodzili się, że Grzegorz Braun jest coraz bardziej "brunatny i brutalny" w swoich działaniach. - Złapanie posła na gorącym uczynku, gdy coś niszczy, gdy coś wygaduje i łamie kodeks karny, to jest powód, żeby obejść immunitet - powiedział Jacek Czarnecki. - Zatrzymanie na gorącym uczynku pozwoli wreszcie postawić Brauna przed sądem i go ukarać - stwierdził.

Rozmówcy podkreślili potrzebę edukacji. Przypomniano, że Anna Zalewska miała problem ze wskazaniem sprawców pogromu w Kielcach i jest wielu historyków okołopisowskich, którzy też cały czas to "niuansują albo zaciemniają prawdę".

***

Każdy odcinek "Strefy Wpływów" dostępny jest na platformie podcastowej Polskiego Radia i na kanale YouTube Polskiego Radia 24.

"Strefa Wpływów" to wspólny podcast polityczny radiowej Jedynki, radiowej Trójki i Polskiego Radia 24. Renata Grochal, Jacek Czarnecki i Roch Kowalski analizują najważniejsze wydarzenia polityczne tygodnia.

Źródło: PR24/fc

Polecane

Wróć do strony głównej