Polak w kosmosie. Szeptycki: inwestycja w naukę przynosi zyski

2025-07-15, 10:51

- Mamy potencjał do budowania swoich własnych poważnych zespołów badawczych - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Andrzej Szeptycki (Polska 2050), komentując kosmiczną misję Polaka i przeprowadzone eksperymenty.

Polak w kosmosie

Po spędzeniu prawie 20 dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, czteroosobowa załoga komercyjnej misji Axiom 4 wraca dziś na Ziemię. Na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Andrzej Szeptycki wskazał, że ta misja to nie tylko osobisty sukces Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego, ale również duże osiągnięcie dla polskiej nauki.

  • Gościem Rocha Kowalskiego w audycji Polskiego Radia "24 pytania - Rozmowa poranka" we wtorek (15.07) o godz. 8.07 był Andrzej Szeptycki (Polska 2050).

Gość Polskiego Radia 24 stwierdził, że był to z jednej strony osobisty sukces Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego, który został wyłoniony z 22 tysięcy kandydatów, a z drugiej strony była to polska misja. - Sławosz Uznański-Wiśniewski miał do zrealizowania w ciągu swojego pobytu w kosmosie kilkanaście eksperymentów, badań naukowych, które zostały zaproponowane przez różne polskie placówki badawcze - podkreślił Andrzej Szeptycki. - I to pokazuje, że na rynku nauki, nie tylko w sensie kosmicznym, odgrywamy samodzielną rolę - dodał.

Inwestycja w naukę

- Pieniądze, które inwestujemy w naukę, również badania podstawowe, przynoszą w dłuższej perspektywie kilkukrotne zyski. To są pieniądze, które są jednymi z najlepiej inwestowanych w porównaniu z innymi wydatkami budżetowymi - podkreślił wiceminister nauki. Wskazał też, że "technologie, które rozwijamy przy okazji wypraw kosmicznych, potem bardzo często znajdują zastosowanie w życiu codziennym". 


Posłuchaj

Andrzej Szeptycki gościem Rocha Kowalskiego (24 pytania - Rozmowa poranka) 21:04
+
Dodaj do playlisty

 

Szeptycki zauważył, że sektor kosmiczny nie jest wyłącznie domena działalności państwa i również w Polsce są startupy, które działają na tym polu. Zwrócił uwagę, że "patrzenie z kosmosu na Ziemię" ma zastosowanie w meteorologii, rolnictwie, bezpieczeństwie. - Potencjalnie monitorowanie może floty cieni - dodał. - Fakt, że mamy kilkunastu aktorów, którzy zaproponowali badania Sławoszowi, pokazuje nasz potencjał w tym obszarze - podkreślił.

Źródło: Polskie Radio 24/fc

Polecane

Wróć do strony głównej