Finanse UE w latach 2028-2034. KE przedstawi projekt budżetu
Komisja Europejska przedstawi dziś projekt budżetu Unii na lata 2028-2034. Z nieoficjalnych informacji wynika, że ma on wynosić ponad 1,7 biliona euro. Z chwilą publikacji rozpoczną się negocjacje między krajami, które mogą potrwać dwa lata, bo potrzebna jest jednomyślność wszystkich krajów, by budżet został zaakceptowany.
2025-07-16, 06:40
Nowy budżet UE. Negocjacje trzymane w tajemnicy do samego końca
Przy okazji każdej publikacji projektu wszystkich elektryzuje, jaka będzie pula pieniędzy z funduszy spójności dla poszczególnych krajów. Polska, obecnie największy beneficjent, musi się liczyć z tym, że dostanie mniej pieniędzy, bo rozwinęła się i nie kwalifikuje się już do tak hojnego wsparcia. W obecnym budżecie przypadło jej ponad 75 miliardów euro.
Komisja do ostatniej chwili trzyma jakiekolwiek liczby w tajemnicy, tłumacząc, że decyzja najpierw należy do komisarzy. Wiadomo, że Komisja zrezygnowała z wcześniejszych pomysłów, by budżet był centralnie zarządzany przez rządy z pominięciem regionów.
Posłuchaj
- Wiem, że wokół tej sprawy narosło bardzo wiele emocji - przekazał w niedawnej rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką komisarz do spraw budżetu Piotr Serafin. - Będzie miejsce dla regionów, nie tylko jeśli chodzi o to, jak te środki wydatkować, ale także jak planować strategię i wizję rozwoju - zapewnił komisarz.
Rewolucyjne zmiany w finansach UE
Najnowszy unijny budżet czekają jednak rewolucyjne zmiany. Zamiast wielu programów ma być jeden kluczowy fundusz konkurencyjności, do którego zostanie włączona Wspólna Polityka Rolna, choć dopłaty bezpośrednie dla rolników mają być utrzymane.
Czytaj także:
Budżet ma być nadal finansowany w większości przez składki państw członkowskich. Ale mają być też nowe źródła dochodów, które obejmą między innymi opłatę od nieprzetworzonych elektrośmieci, część wpływów z akcyzy na papierosy oraz nowy podatek od dużych firm.
Źródło: Polskie Radio/mbl