Rosja rozbudowuje tajne bazy nuklearne blisko Polski. Nowe zdjęcia satelitarne

Rosja rozbudowuje pięć tajnych baz nuklearnych dla armii w Europie i na Pacyfiku. Prace są intensywne. Dowodem na to są najnowsze zdjęcia satelitarne. Chodzi między innymi o ośrodki blisko polskich granic, w Królewcu i na Białorusi. W oczach rośnie baza w Osipowiczach i baza wyrzutni Iskanderów na Białorusi. Modernizowany jest także tajemniczy obiekt w Aleksiejewce w obwodzie królewieckim. Pozostałe bazy znajdują się na Kamczatce, Nowej Ziemi i w obwodzie murmańskim.

2025-07-17, 14:35

Rosja rozbudowuje tajne bazy nuklearne blisko Polski. Nowe zdjęcia satelitarne
Rosja rozbudowuje pięć baz nuklearnych - tak wnioskują eksperci na podstawie nowych zdjęć satelitarnych. Foto: BI/Planete Labs

Rosja buduje tajne obiekty na dużą skalę

W pięciu ośrodkach, domniemanych rosyjskich bazach nuklearnych, prowadzona jest budowa tajnych obiektów na dużą skalę - pisze portal Business Insider. Redakcja BI otrzymała zdjęcia satelitarne Planet Labs tych ośrodków z maja i z czerwca tego roku. Poprosiła o analizę ekspertów, którzy zawodowo zajmują się intepretowaniem takich fotografii i zbrojeniami Rosji.

Okazuje się, że na terenach baz powstają nowe budynki, np. posterunki strażnicze. W niektórych bazach wzmacniane są ogrodzenia, budowane są drogi, modyfikowane są stare budowle. A niektóre obiekty przechodzą naprawdę szybką rozbudowę.

Gdzie znajdują się ośrodki, które mogą być bazami nuklearnymi Rosji?

Zdjęcia satelitarne dokumentują aktywność Rosji w pięciu domniemanych bazach nuklearnych. Są to:

  • Osipowicze i pobliska białoruska baza amunicyjna;
  • baza w obwodzie królewieckim, rosyjskiej eksklawie nad Morzem Bałtyckim;
  • baza morska Gadżyjewo, w pobliżu Norwegii i Finlandii;
  • baza Siewiernyj na archipelagu Nowa Ziemia, który dzieli Morze Barentsa i Morze Karskie;
  • baza na Kamczatce.

Baza 1: Osipowicze na Białorusi. Co wiadomo o tej bazie?

Pierwsza z analizowanych baz mieści się w Osipowiczach na Białorusi. Jest tworzona po części na terenie 1405. bazy amunicyjnej Białorusi. Osipowicze znajdują się około 320 km od granicy z Polską. 

Mapy Google Mapy Google

Hans Kristensen, dyrektor Projektu Informacji Nuklearnej Federacji i inni eksperci, pomogli dziennikarzom zinterpretować zdjęcia satelitarne z tego miejsca. Co wynika z ich analiz? Jak wygląda baza w Osipowiczach?

Według ekspertów baza jest rozbudowywana, modernizowana i ma niestandardowe zabezpieczenia. Na zdjęciu z satelity z 21 maja br. widać nowy obiekt w północnym narożniku bazy. Widoczne na zdjęciu ogrodzenie składa się z trzech warstw, środkowa została dodatkowo wzmocniona. Wejście w południowym narożniku obiektu jest zadaszone, prawdopodobnie dlatego, by strażnicy mogli tam sprawdzać ciężarówki, pozostając poza widokiem z satelitów. Na wschodzie obiektu widoczna jest duża pomarańczowa antena systemu dowodzenia i kontroli.

Na zdjęciu satelitarnym widać nowe budynki wznoszone na bazie Osipowicze.

Zdjęcie: Planet Lab/21 maja 2025 roku

Co może być przechowywane w bazie? Kristensen uważa, że głowice termojądrowe przechowywane w takich obiektach prawdopodobnie byłyby taktycznymi głowicami jądrowymi; jedna głowica "miałaby mniej więcej rozmiar małego pieca i ważyłaby około 200-300 kg". Według niego na zdjęciach widać zadaszoną rampę rozładunkową, ukrytą wśród kilku drzew, i może ona prowadzić do bunkra do przechowywania takich głowic. Według eksperta, najbardziej prawdopodobnym typem głowicy, którą Rosja chciałaby tam składować, byłaby taka, którą można zrzucić bombą grawitacyjną z białoruskich samolotów bojowych.

Porównanie zdjęć satelitarnych z kwietnia 2021 r. i maja 2025 r. wskazuje, że przy obiekcie budowana jest duża droga, prowadząca do sporej platformy. Ekspert uważa, że do bazy doprowadzona będzie również kolej.

Google Maps Google Maps/Planet Lab/Business Insider. Na zdjęciu z maja 2025 roku widoczna jest nowa droga

Jak podkreśla Business Insider, eksperci sądzą, że głowic tam jeszcze nie ma. - Bardziej prawdopodobne jest, że broń przypisana do tego miejsca jest składowana w ośrodku w Rosji - powiedział dziennikarzom Pavel Podvig z Instytutu Narodów Zjednoczonych ds. Badań nad Rozbrojeniem. Uważa on, że głowice mogą znajdować się w Briańsku, około 320 kilometrów dalej, w Rosji.

Baza Iskanderów w pobliżu

Do kompletu z bazą nuklearną, niedaleko od niej, w mieście Osipowicze, znajduje się baza Iskanderów. Zdjęcia z miasta Osipowicze z września 2023 roku pokazują pojazdy, które zidentyfikowano jako wyrzutnie pocisków Iskander. - Baza Iskanderów znacznie się rozbudowała w ciągu zaledwie trzech lat - ocenili eksperci. Powiększono ją o co najmniej dwa garaże, które noszą ślady opon 40-tonowych wyrzutni, to znaczy, że nie ma w nich zastoju. - To poważna modernizacja bazy, przeprowadzona szybko - powiedział Kristensen.

Jeden z garaży został dobudowany, gdy Rosjanie przekazali wyrzutnie Iskander Białorusi - mówił Kristensen.

Baza 2: Gadżyjewo

Gadżyjewo to baza marynarki wojennej, w której znajdują się rosyjskie okręty podwodne zdolne do wystrzeliwania głowic nuklearnych. Jest to tzw. miasto zamknięte w obwodzie murmańskim. Znajduje się w nim baza morska Floty Północnej Rosji.

Gadżyjewo Gadżyjewo

"Analitycy wiedzą, że w tym miejscu składowana jest broń jądrowa, ponieważ głowice te uchwycono już wcześniej na zdjęciach satelitarnych" - czytamy. "Na zdjęciu z sierpnia 2020 roku widać głowicę nuklearną przy dźwigu obok zielonego kontenera pełniącego funkcję zbiornika klimatyzacyjnego. Na wschód od dźwigu znajdują się wejścia do wnętrza góry, gdzie najprawdopodobniej przechowywane są głowice" - pisze Business Insider.

Około półtora kilometra na północ od tej bazy nuklearnej znajdują się rosyjskie okręty podwodne wyposażane w pociski balistyczne. Na zdjęciach jest też dźwig, który umożliwia ładowanie okrętów podwodnych międzykontynentalnymi rakietami balistycznymi. Eksperci ustalili, że do 28 maja 2025 r. wybudowano na terenie tej bazy co najmniej sześć nowych budynków. Zatem i ona podlega modernizacji i rozbudowie.

Baza 3: Królewiec

Domniemana baza nuklearna w obwodzie królewieckim znajduje się blisko granicy z Polską. Leży na zachodzie. Tajemniczy bunkier znajduje się we wsi Aleksiejewka w rejonie zielenogradzkim. Baza ma wielowarstwowe ogrodzenie. To typowe rozwiązanie, jeśli chodzi o składowiska broni atomowej Rosji. O modernizacji bazy pisano już w 2016 roku.

Google Maps Google Maps

Porównanie zdjęć satelitarnych z 2020 r. i listopada 2022 r. pokazuje, że Rosja najpierw odsłoniła, a następnie ponownie zakopała jeden ze swoich bunkrów w domniemanej bazie. Nie wiadomo, w jakim celu. Podobnie jak w Osipowiczach, obiekt znajdujący się w Królewcu ma zadaszone wejście, które umożliwia dyskretną kontrolę ciężarówek

Zrzut ekranu z Google Earth pokazuje dwa obiekty w Kaliningradzie oznaczone czerwonymi kółkami.

Źródło: Google Earth/Business Insider

Analitycy zauważyli ciekawą zmianę w obiekcie między czerwcem 2022 a czerwcem 2025: pojawił się mały szary budynek. Podobny powstał w Osipowiczach. W obiektach Rosji każda budowla ma konstrukcję i funkcję zatwierdzoną przez inżynierów sił jądrowych - na razie nie wiadomo, do czego służą takie małe szare budowle.

Latem 2024 roku minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski mówił, że na terenie obwodu królewieckiego znajdować się może około 100 taktycznych głowic jądrowych. O modernizacji bunkra w Aleksiejewce Kristensen pisał już w 2016 i 2018 roku. Niżej przygotowana wówczas przez jego zespół grafika:

A satellite image from the Federation of American Scientists that apparently shows a buried nuclear weapons storage bunker in the Kaliningrad region, which the group says has been under major renovation since mid-2016.

Za czasów Związku Radzieckiego w obwodzie królewieckim (d. kaliningradzkim), znajdowała się baza w pobliżu Kolosówki, która pełniła funkcję jednostki zajmującej się konserwacją i wdrażaniem broni nuklearnej. Kolosówka znajduje się kilka kilometrów na południowy zachód od Aleksiejewki.

Baza 4: Nowa Ziemia

Kolejna baza znajduje się na archipelagu Nowej Ziemi. To tam w 1961 roku Związek Radziecki zdetonował bombę termojądrową Car. Na archipelagu Nowa Ziemia Rosja przeprowadzała eksperymenty podkrytyczne, czyli testy nuklearne, które nie wiążą się z reakcją łańcuchową. - To tutaj certyfikują projekty głowic jądrowych, ale nie muszą przeprowadzać rzeczywistej próby nuklearnej, która dałaby efekt - powiedział dziennikarzom Kristensen.

Z nowego zdjęcia Planet Labs wynika, że na terenie bazy zakończono niedawno budowę dużego budynku - wskazują eksperci. Ośrodek nie jest zapomniany, funkcjonuje, przypływają tu statki. Na zdjęciu z 6 czerwca 2025 r., wyraźnie widać drugie wejście do tunelu, obok czterech nowych budynków -  ustalono. W części tuneli przeprowadzane są prawdopodobnie testy rosyjskiej broni konwencjonalnej. Kristensen powiedział, że nie jest wykluczone, że Rosja nasila tutaj swoje eksperymenty, choć trudno to stwierdzić na pewno.

Google Maps Google Maps

Baza 5: Kamczatka

Rosyjska Flota Pacyfiku przeznaczyła bazę na Kamczatce na siedzibę nowej torpedy Posejdon. Również na terenie tej bazy budowane są kolejne obiekty. "Choć na razie nie wiadomo, czy ta technologia jest gotowa do użycia, w Waszyngtonie pojawiły się obawy, że może zostać użyta do ataku nuklearnego na zachodnie wybrzeże USA, np. na bazy morskie lub ośrodki zaludnienia, np. Zatokę San Francisco" - czytamy. Na terenie tej bazy są liczne składy rakiet.

Google Maps Google Maps
Czytaj także:

Źródło: Business Insider/Planete Labs/opracowała Agnieska Kamińska, PolskieRadio24.pl

Polecane

Wróć do strony głównej