Zwierzę Roku 2025. Bocian biały zwycięzcą plebiscytu
Bocian biały został wybrany Zwierzęciem Roku 2025 w pierwszym ogólnopolskim plebiscycie organizowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. To symbol polskiej przyrody, który wymaga dziś większej troski i lepszej ochrony przed zagrożeniami współczesnego świata.
2025-07-18, 15:02
Bocian biały został Zwierzęciem Roku 2025
Jak mówi Hubert Różyk z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, bocian to symbol polskiego krajobrazu, ale nie wszystko o nim wiemy. - Zależy nam na tym, żeby edukacja ekologiczna to była rzecz, która łączy, bo wspólna troska o przyrodę to jest wspólna troska o przyszłość. Samo bytowanie bociana w Polsce i w Europie się zmienia i one też adaptują się do zmieniającej się sytuacji. Chcemy o tym opowiadać, zależy nam na tym, żeby docierać z tymi informacjami do różnych grup wiekowych, także do najmłodszych - podkreśla Różyk.
Doktor Joanna Białas z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wyjaśnia, że bociany to tak zwani oportuniści pokarmowi, świetnie przystosowujący się do nowych miejsc. Zjadają każdy rodzaj mięsa, jaki znajdą, mogą to być mniejsze i większe kręgowce oraz bezkręgowce. Co roku, jak dodaje naukowczyni, jest ich coraz więcej na składowiskach odpadów. Stołowanie się na wysypiskach może być dla nich niebezpieczne, prowadzić na przykład do zadławienia się plastikiem. Niebezpieczne są także między innymi sznurki zostawiane na polach i często lądujące w bocianich gniazdach.
Zagrożenia i wyzwania. Niebezpieczne linie energetyczne
Dyrektor warszawskiego ZOO Andrzej Kruszewicz podkreśla, że ogromnym zagrożeniem dla bocianów są także linie energetyczne średniego napięcia. - Średnie napięcie jest przez to niebezpieczne, że odległości pomiędzy przewodami są na tyle małe, że bocian może dotknąć dwóch elementów. W tym momencie następuje porażenie prądem, bocian spada. Ludzie mówią, że złamał skrzydło, złamał nogę. Tak na prawdę on jest porażony prądem. Nauczyliśmy się to diagnozować. Zniszczył prawdopodobnie nerkę, wątrobę, trzustkę i parę jeszcze innych narządów, układ nerwowy, więc te bociany kończą źle - wyjaśnia ornitolog.
Co roku około 100 bocianów trafia do azylu na leczenie. Przez całe wakacje prowadzone będą zajęcia i spotkania edukacyjne poświęcone tym ptakom. Przygotowano też komiksy o bocianach. Plebiscyt na kolejne Zwierzę Roku rozpocznie się jesienią przyszłego roku.
Czytaj także:
StartFragment
- Jechał niemal 400 km/h po Warszawie. Zaskakująca decyzja prokuratury
- WizzAir wraca do Modlina. 11 nowych tras
- Ponowne przeliczenie głosów. Bodnar o wątpliwościach ws. wyboru Nawrockiego
Źródło: PAP/pjm