Niemcy. Zbiory truskawek i szparagów najniższe od lat. Winne trzy czynniki

Wiele wskazuje na to, że tegoroczne zbiory truskawek będą w Niemczech najniższe od 30 lat. Wszystko przez suszę, płacę minimalną i wysokie koszty produkcji, co przekłada się na spadek popytu na krajowe produkty. Stowarzyszenia rolnicze przestrzegają, że wkrótce produkcja nad Odrą stanie się niekonkurencyjna - donosi Deutsche Welle.

2025-07-18, 15:48

Niemcy. Zbiory truskawek i szparagów najniższe od lat. Winne trzy czynniki
Plantatorzy truskawek narzekają na koszty i obawiają się o konkurencyjność swych owoców . Foto: Bartlomiej Wojtowicz/East News

Kryzys na rynku niemieckich truskawek. Zbiory najniższe od dekad

Spodziewane zbiory truskawek mogą w tym roku wynieść w Niemczech 75,5 tys. ton truskawek - najmniej od 1995 roku - szacuje Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden. Spada także powierzchnia upraw tych owoców i w tym roku wynosi 8,1 tys. hektarów, a więc o ok. 4 proc. mniej niż w zeszłym roku. Plantatorzy ograniczają produkcję, obawiając się wysokich kosztów i strat. To przekłada się na cenę owoców - kilogram lokalnie hodowanych truskawek kosztuje w Berlinie około 9 euro.

Winna jest też niemiecka płaca minimalna, rosnąca rok w rok - podaje Deutsche Welle. Organizacje rolnicze próbowały nawet nakłonić rządzących do przyjęcia prawa zwalniającego robotników sezonowych z prawa do minimalnego wynagrodzenia, jednak bezskutecznie. "Przewodniczący Niemieckiego Związku Rolników Joachim Rukwied przestrzegł, że wiele niemieckich gospodarstw nie będzie w stanie konkurować w Europie, a produkcja owoców i warzyw będzie nadal przenoszona za granicę" - czytamy.

Nie tylko truskawki. Plantatorzy szparagów skarżą się na ceny i koszty produkcji

Z problemem niskiego popytu na swoje produkty, wywołanego wysokimi cenami, borykają się także producenci szparagów. Tegoroczne uprawy obejmują powierzchnię 18 600 hektarów, czyli o ok. sześciu procent mniej niż rok wcześniej. "Zbiory wyniosły 98 900 ton i były prawdopodobnie o dziewięć procent niższe niż w roku poprzednim. Jest to najniższa ilość od 2010 roku" - podano na portalu.

Nie bez znaczenia dla tego trendu były też dotkliwe susze wiosną tego roku w niektórych regionach Niemiec.

Czytaj także: 

Źródła: DW.com/mbl

Polecane

Wróć do strony głównej