Pestycydy w truskawkach. Gdzie kupować, by było ich najmniej? Są wyniki testów
Fundacja Pro-Test przebadała truskawki sprzedawane w Polsce, zarówno w Lidlu, jak i Biedronce, a także na bazarkach. Wyniki zaskakują i niepokoją.
2024-06-13, 19:25
Truskawki niestety atakowane są przez choroby grzybowe, które mogą zniszczyć nawet całe zbiory. Dlatego na konwencjonalnych plantacjach na rośliny stosuje się profilaktycznie tzw. opryski m.in. pestycydami, które zwalczają grzyby.
Problem jednak w tym, że zabiegi te nie pozostają obojętne dla konsumentów tych owoców. Fundacja Pro-Test wzięła pod lupę truskawki i przebadała w laboratorium pod kątem zawartość 540 pestycydów oraz dodatkowo fosetylu, chloranów i nadchloranów oraz jonu bromkowego.
"W naszym teście mniejszą liczbę różnych szkodliwych związków miały truskawki kupione w Lidlu od tych z Biedronki" - przekazała Fundacja Pro-Test. Jak podkreślono pestycydy w owocach były, ale w dopuszczalnej normie.
Przebadano też owoce sprzedawane w Warszawie na jednym z bazarków oraz bezpośrednio od rolnika, który owocami handluje od lat.
REKLAMA
Wyniki testów zaskakują. "Najwięcej różnych szkodliwych związków było w owocach z Biedronki, ale również bardzo dużo - w truskawkach z bazarku oraz w tych bezpośrednio od rolnika" - przekazali autorzy badań.
Czy można pozbyć się pestycydów z truskawek?
Autorzy raportu podali też sposoby na pozbycie się pestycydów z owoców. Powołali się na wyniki badań Instytutu Ochrony Roślin w Białymstoku, którzy porównali usuwanie pozostałości pestycydów wodą z kranu i ozonowaną, za pomocą czyszczenia ultradźwiękowego oraz gotowania.
Co jest najskuteczniejsze? "Czyszczenie ultradźwiękowe i gotowanie były najskuteczniejszymi metodami redukcji pozostałości pestycydów z truskawek"- przekazała fundacja. Natomiast mycie wodą ozonowaną dużo skuteczniej usuwało pestycydowe zanieczyszczenia niż mycie wodą.
Dlaczego pestycydy są szkodliwe?
Pestycydami są insektycydy służące do walki z owadami atakującymi plony oraz herbicydy, które ratują uprawy przed chwastami.
REKLAMA
Fundacja przypomniała, że pestycydy są szkodliwe dla ludzi i środowiska naturalnego. "Wśród wykrytych przez nas pestycydów znajdują się związki mogące uszkadzać układ rozrodczy u ludzi. Do nich zalicza się między innymi trifloksystrobina" - podkreślili autorzy raportu.
- Leśne owoce kuszą na krzakach. Lepiej jednak nie jeść ich od razu
- Test jabłek i pomidorów z Lidla i Biedronki, wykryto pestycydy. Wyniki zaskakują
- Zły stan wód powierzchniowych w Polsce. "Trzeba szukać nowych rozwiązań"
pro-test.pl/kg
REKLAMA