Leśne owoce kuszą na krzakach. Lepiej jednak nie jeść ich od razu

2024-06-12, 19:15

Leśne owoce kuszą na krzakach. Lepiej jednak nie jeść ich od razu
Na jagodach mogą znajdować się jaja pasożytów, stąd apel LP o mycie owoców przed spożyciem . Foto: Fot. H.Grabara/LP

W polskich lasach zaczyna się sezon na owoce. Jagody, poziomki, maliny czy jeżyny kuszą smakiem i właściwościami zdrowotnymi. - Dajcie sobie chwilę, umyjcie je i następnie spokojnie i bezpiecznie spożywajcie - apelują Lasy Państwowe. Przypominają, że  zadbanie o higienę pozwoli uniknąć zakażenia groźnymi pasożytami.  

"Lisy, które żyją w naszych lasach, mogą być zarażone tasiemcem bąblowcem. Lisy jak każde zwierzę robią kupę, a to właśnie w ich odchodach znajdują się larwy tasiemca. W ten sposób mogą trafić na jagody czy poziomki, które my zbieramy i zjadamy" - czytamy we wpisie Lasów Państwowych. 

"Aby ustrzec się zagrożeń na nich czyhających, należy zrobić bardzo prostą rzecz - przed zjedzeniem myjemy znalezione owoce. To tylko chwila, a możemy ustrzec się przed straszną chorobą jaką jest bąblowica" - zwraca uwagę państwowa instytucja

Skutki zakażenia

We wpisie padły też informacje o skutkach zakażenia. Lasy Państwowe przypominają, że inwazja larw tasiemca bąblowcowego w organizmie człowieka prowadzi "do powstania pojedynczych lub (rzadziej) mnogich, jednokomorowych torbieli w wątrobie (60%), w płucach (20%), rzadziej w śledzionie, mózgu, kościach".

Jak dodano "w przypadku bąblowicy wielokomorowej narządem docelowym jest wątroba.(...) W około 50 proc. przypadków zmiana bąblowcowa przypominająca guz jest zlokalizowana w jednym płacie wątroby, głównie w prawym".

REKLAMA

LP, że zdarza się, że pasożyt zajmuje również "okoliczne narządy (np. nerkę, przeponę, trzustkę, płuco, śródpiersie). U około 10 proc. zarażonych ludzi torbiele występują w płucu i ośrodkowym układzie nerwowym".

Niestety choroba przez pierwsze nawet kilkanaście lat przebiega często bezobjawowo. Dopiero po tym czasie zaczyna doskwierać, objawiając się m.in. żółtaczką, bólami nadbrzusza czy zmęczeniem.

Czytaj także:

Lasy Państwowe/kg 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej