Lockheed Martin testuje nową broń. Potrafi zamienić cywilny samolot w bombowiec
Lockheed Martin przeprowadził udane testy dwóch najnowszych systemów transportowych - CMMT, czyli Wspólnych Platform Wielozadaniowych (Common Multi-Mission Truck). To nowa technologia mająca służyć wojsku do przenoszenia przeróżnych ładunków. W ramach testów, jeden z CMMT, wyglądem przypominający bombę, został wyniesiony w górę przez kilkuosobowy samolot pasażerski, a następnie zrzucony z niego - jak z prawdziwego bombowca.
2025-07-19, 18:58
Nowe rakiety od Lockheed-Martin. Zamienią samolot turystyczny w bombowiec
Nowe modele CMMT mają służyć wojsku amerykańskiemu w relatywnie niedrogich misjach uderzeniowych dalekiego zasięgu i innych zadaniach. Przetestowany w minionych tygodniach CMMT-D (demonstracyjny) to szybująca kapsuła pozbawiona napędu. W próbnym locie zrzucono ją z zamontowanej na dużej wysokości platformy - tak, jakby spadała z dużego samolotu. Wehikuł rozłożył wewnętrzne skrzydła i poszybował ku ziemi.
CMMT-X (eksperymentalny) to z kolei kapsuła z napędem. Podczas testów wynosił ją w powietrze mały samolot Piper Navajo. Wehikuł odczepiał się od płatowca, uruchamiał silnik i aktywował skrzydła, po czym spokojnie leciała dalej, już z własnym napędem.
Nowa technologia wojenna z USA. Ma być tania, łatwa w produkcji i jednorazowa
Po raz pierwszy nową technologię Lockheed Martin zaprezentował w marcu ma konferencji dla przedstawicieli amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego. Platforma CMMT ma być tańszą alternatywą dla - także produkowanego przez ten koncern - systemu JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile - Połączonego pocisku powietrze-Ziemia). Ma mieć zasięg ok. 900 km i kosztować ca. 150 tys. dolarów - jedną dziesiątą tego, co JASSM. Ale nie jest niewykrywalna przez radary - zaznacza Interestingengineering.com.
"Obie wersje mają na celu wsparcie rosnącego zainteresowania wojska dużą liczbą przystępnych cenowo broni do scenariuszy bojowych na dużą skalę" - zaznacza biuro prasowe Lockheed Martin.
Nowe systemy zostały w ten sposób przetestowane zaledwie w 10 miesięcy po starcie projektu. W czerwcu CMMT-X odbył swój pierwszy lot z napędem po wystrzeleniu pod cywilnym samolotem turbośmigłowym. Rozłożył skrzydła w powietrzu, a silnik był włączony. Firma wytyczyła w ten sposób "kolejną fazę realizacji wizji Lockheeda dotyczącej przystępnych cenowo systemów jednorazowych".
Lockheed Martin to amerykański koncern zbrojeniowy. Firma produkuje zaawansowany technicznie sprzęt najnowszej generacji na potrzeby sił USA i krajów sojuszniczych - jak samoloty wielozadaniowe F-35, i uczestniczy w pracach badawczo-rozwojowych tajnych projektów zlecanych przez rząd USA.
Czytaj także:
- Broń z USA a bezpieczeństwo Polski. Ignaczak-Bandych o spotkaniu prezydenta ws. F-35
- Tak wygląda "Husarz". W Teksasie pokazano pierwszego F-35 dla Polski
Źródła: PolskieRadio24.pl/Lockheed Martin/Interesting Engineering/mbl