Pilny alert dla klientów Pekao. Fałszywy e-mail może kosztować cię wszystkie oszczędności
Jeśli jesteś klientem Banku Pekao, zachowaj dziś szczególną czujność. Cyberprzestępcy rozsyłają nową falę fałszywych e-maili, w których straszą rzekomym usunięciem konta. Jak ostrzega państwowy zespół CSIRT NASK, kliknięcie w link i podanie danych na fałszywej stronie to prosta droga do utraty wszystkich oszczędności.
2025-07-22, 11:40
Najważniejsze informacje w skrócie:
- Cyberprzestępcy prowadzą akcję wyłudzania danych od klientów Banku Pekao. W e-mailach sugerują, że konto będzie usunięte i podstawiają link do kliknięcia w celu aktualizacji. Link prowadzi do fałszywej strony banku
- CSIRT NASK ostrzega, że podanie danych do logowania prowadzi do przekazania ich bezpośrednio przestępcom
- Podejrzane e-maile czy wiadomości SMS można zgłaszać do CERT
Klienci Pekao na celowniku
Zespół CSIRT NASK ostrzegł w wtorek 22 lipca przed cyberprzestępcami, którzy rozsyłają wiadomości e-mail informujące, że konto w Banku Pekao rzekomo wkrótce zostanie usunięte. W treści fałszywej wiadomości e-mail znajduje się przycisk zachęcający do "aktualizacji" konta. Link prowadzi jednak do fałszywej strony, przypominającej panel logowania do bankowości elektronicznej Pekao S.A. Wprowadzenie na niej loginu i hasła skutkuje przekazaniem danych bezpośrednio do cyberprzestępców, co może prowadzić do kradzieży pieniędzy z konta.
Szybki quiz: czy odróżnisz prawdziwą wiadomość od ataku?
1. Otrzymujesz e-mail. Która z tych wiadomości jest bezpieczna?
2. Dzwoni telefon. Mężczyzna przedstawia się jako pracownik banku. Która z tych rozmów jest prawidłowa i bezpieczna?
3. Otrzymujesz SMS. Który z nich jest bezpieczny?
Eksperci radzą, by po odczytaniu wiadomości e-mail przede wszystkim zachować spokój, gdyż oszuści liczą na to, że obawa przed zablokowaniem lub usunięciem konta skłoni do kliknięcia w link bez namysłu. Warto zwrócić uwagę, jak zauważa CSIRT NASK, na adres e-mail nadawcy, ponieważ prawdziwe wiadomości z banku zawsze wysyłane są z oficjalnych domen. Wiadomości od przestępców mają często zupełnie inny adres, nawet jeżeli wyświetla się nazwa banku (czy innej instytucji, pod którą się podszywają oszuści). Adres powinien być widoczny po kliknięciu w adres lub najechaniu na niego kursorem myszki.
W przypadku wiadomości e-mail i SMS (i innych) zawsze należy stosować zasadę ograniczonego zaufania i nie klikać w link, jeśli cokolwiek budzi nasze wątpliwości. Nigdy nie należy podawać danych osobowych ani karty płatniczej na stronach internetowych, do których link został wysłany z nieznanego adresu e-mail. Jeśli cokolwiek budzi wątpliwości, warto zadzwonić na infolinię lub wybrać się osobiście do banku i sprawdzić, czy faktycznie występuje problem z kontem sugeruje zespół CSIRT NASK.
‼️ Dostałeś takiego maila? 3 kroki, które musisz wykonać NATYCHMIAST
Nie panikuj, działaj metodycznie:
NIE KLIKAJ: Absolutnie w żaden link ani przycisk w wiadomości. Nie odpowiadaj na nią.
USUŃ: Od razu usuń wiadomość ze swojej skrzynki, aby przez przypadek w nią nie kliknąć później.
ZGŁOŚ: Prześlij podejrzaną wiadomość do analityków CERT Polska na stronie incydent.cert.pl (jeśli to SMS, prześlij go na numer 8080). Twój ruch pomoże zablokować fałszywą stronę.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do swojego konta, wejdź na stronę banku, wpisując jej adres RĘCZNIE w przeglądarce, lub zadzwoń na oficjalną infolinię.
Jak zgłaszać podejrzane wiadomości?
Podejrzane treści i wiadomości e-mail można zgłaszać przez stronę internetową incydent.cert. pl, a podejrzane wiadomości SMS - pod numerem 8080 - wystarczy wybrać opcję przekazania wiadomości.
CSIRT NASK to Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego prowadzony przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy (NASK - PIB). Do jego zadań należy rejestrowanie i obsługa zdarzeń naruszających bezpieczeństwo sieci.
Czytaj także:
- Phishing i AI. Seniorzy na celowniku oszustów
- Duża zmiana w mBanku. Uważaj podczas logowania, żeby nie stracić pieniędzy
- Niepokojące telefony z zagranicy. Uwaga na wyłudzenia i oszustwa
Źródło: PAP/Andrzej Mandel