Szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym. Dorośli też powinni o nich pamiętać

- Obowiązkowe szczepienia w dzieciństwie dają pewną ochronę na resztę życia, ale nie dotyczy to wszystkich chorób. Większość z nich wymaga po latach dawek przypominających. Nowego typu szczepionek z roku na rok przybywa i są one zalecane dorosłym - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr n. med. Anna Talarek, pediatra, specjalistka ds. szczepień.  

2025-07-22, 20:00

Szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym. Dorośli też powinni o nich pamiętać
Lekarze zachęcają do szczepień przeciwko chorobom zakaźnym także osoby dorosłe. Foto: Shutterstock

Pierwsza szczepionka, która pojawia się w życiu nowonarodzonego dziecka, dotyczy ochrony przed gruźlicą. Ta szczepionka chroni małe dzieci przed dwoma najcięższymi postaciami tej choroby w postaci zapalenia opon mózgowych oraz przez prosówką płuc. Nie chroni jednak przed zakażeniem w wieku dorosłym, nie zmieniają tego dawki przypominające. Dlatego cały świat czeka na nowego typu szczepionkę na tę groźną chorobę.


Posłuchaj

Anna Talarek o szczepieniach (Samo zdrowie) 25:46
+
Dodaj do playlisty

 

Ważnym szczepieniem, podawanym już w pierwszej dobie życia, jest to przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Łącznie podaje się trzy dawki do 7 miesiąca życia dziecka. Zakłada się, że taki schemat szczepienia daje uodpornienie na tę chorobę i nie ma dawek przypominających. Ta szczepionka pojawiła się później niż ta na gruźlicę, dlatego część starszych osób mogło jej nie przyjąć w dzieciństwie. Z tego powodu lekarze zachęcają do płatnego zaszczepienia. Ma to znaczenie zwłaszcza przed operacjami.

Krztusiec wciąż groźny

Oprócz szczepień przeciwko retrowirusom dla dzieci, trzeba pamiętać także o tych chroniących przed tężcem, błonicą i krztuścem, które są podawane dzieciom w kilku transzach. Nie daje to gwarancji przed zachorowaniem w życiu dorosłym. W przypadku krztuśca widać, że rok 2023 był rekordowy, dlatego osoby dorosłe powinny, co 10 lat brać dawkę przypominającą, chroniącą przed błonicą i krztuścem. Trzeba się także zaszczepiać przeciwko zapaleniu opon mózgowych, które przenoszą kleszcze. Warto zaszczepić się przeciwko półpaścowi i RSV oraz grypie. 



 

***

Audycja: Samo zdrowie
Prowadzi: Małgorzata Telmińska
Gość: dr n. med. Anna Talarek, pediatra, specjalistka ds. szczepień  
Data emisji: 22.07.2025
Godzina emisji: 19.33

Polskie Radio 24

Polecane

Wróć do strony głównej