Szczyt UE-Japonia. Rosyjskie imperium otrzyma kolejny cios
UE i Japonia zacieśniają współpracę. Podczas 30. szczytu w Tokio przywódcy obu stron omówią kwestie: bezpieczeństwa w Europie, najnowszych sankcji wobec Rosji oraz planu utworzenia sojuszu na rzecz konkurencyjności przemysłowej. Unia oczekuje, że Japonia poprze nowe ograniczenia dotyczące importu rosyjskiej ropy.
2025-07-23, 07:31
Szczyt UE-Japonia w Tokio
Bezpieczeństwo w Europie i na Pacyfiku oraz wzmacnianie przemysłu będą tematami 30. szczytu Unia Europejska-Japonia w Tokio. Jak przekazało źródło unijne, UE oczekuje, że Japonia dołączy do nowych unijnych obostrzeń dotyczących obniżenia ceny za rosyjską ropę.
Na szczycie w Tokio organy UE reprezentować będą przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa oraz szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. W spotkaniu udział weźmie też premier Japonii Shigeru Ishiba. Do szczytu dojdzie tuż po porażce wyborczej japońskiego szefa rządu, którego liberalno-konserwatywna koalicja w wyniku niedzielnych wyborów straciła większość w izbie wyższej parlamentu.
Japonia stopniowo zaostrza sankcje wobec Rosji
Tradycyjnie głównym tematem rozmów będzie rosyjska pełnoskalowa inwazja przeciwko Ukrainie. Jak podkreśliło źródło unijne, Japonia regularnie zaostrza sankcje wobec Rosji, wprowadzając nowe obostrzenia od trzech do czterech razy do roku. Ostatni raz zrobiła to 10 stycznia 2025 r. Sankcje objęły wtedy wprowadzony także przez UE zakaz importu rosyjskich diamentów, a także ograniczenia eksportowe dla 63 japońskich firm.
Teraz Unia oczekuje, że Japonia dołączy do nowych, uzgodnionych przez wspólnotę w piątek obostrzeń dotyczących importu rosyjskiej ropy.
Ruchomy limit cen za ropę naftową z Rosji
Japonia jako kraj należący do G7 wprowadziła w grudniu 2022 r. limit ceny za rosyjską ropę. Ustalony wówczas pułap 60 dolarów za baryłkę obecnie jest wyższy od ceny rynkowej.
W ramach 18. pakietu sankcyjnego Unia Europejska wprowadzi limit ruchomy - pułap ceny za baryłkę rosyjskiej ropy będzie ustalany na poziomie 15 proc. poniżej wartości rynkowej z ostatnich trzech miesięcy. Z powodu braku zainteresowania wprowadzeniem nowego limitu przez Stany Zjednoczone rozwiązanie to zostało uzgodnione jedynie przez Europę (dołączenie do UE ogłosiła też Wielka Brytania).
- 18. pakiet sankcyjny, obejmujący limit cen ropy naftowej, jest autonomiczną decyzją UE podjętą poza koalicją ds. limitów cen ropy naftowej. Oczekujemy, że Japonia, nasz partner z G7, wprowadzi podobne środki lub dostosuje się do naszych, aby zapewnić większą skuteczność tych środków - powiedziało dziennikarzom w Brukseli unijne źródło.
Oprócz tego oczekuje się, że liderzy ogłoszą utworzenie "sojuszu konkurencyjności UE-Japonia" w celu wzmocnienia przemysłu. Costa w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla agencji Kyodo nazwał ten element "najważniejszym rezultatem" szczytu, dodając, że UE i Japonia muszą dążyć do czerpania korzyści ze współpracy. Costa zaznaczył, że Japonia to najbliższy partner UE na Pacyfiku. W jego ocenie obie strony powinny "wspólnie działać, by bronić międzynarodowego porządku opartego na zasadach oraz wolnego i sprawiedliwego handlu".
Poza wojną w Ukrainie tematami rozmów będą też konflikty na Bliskim Wschodzie oraz bezpieczeństwo Indo-Pacyfiku.
Costa podkreślił, że bezpieczeństwo na Pacyfiku i w Europie jest "wzajemnie powiązane", wskazując na inwazję Rosji na Ukrainę. UE zacieśni współpracę obronną z Japonią, by Europa i Azja były - jak to ujął przewodniczący Rady Europejskiej - "lepiej zabezpieczone".
Relacje UE i Japonii
Podstawą relacji UE i Japonii są zawarte w 2019 r. umowy: o partnerstwie strategicznym oraz o wolnym handlu.
UE i Japonia odpowiadają razem za niemal jedną czwartą światowego PKB i 20 proc. światowego handlu towarami i usługami. Od listopada 2024 r. między UE a Japonią obowiązuje partnerstwo na rzecz bezpieczeństwa i obrony. W jego ramach obie strony blisko współpracują i wymieniają informacje.
Costa i von der Leyen udadzą się z Tokio do Pekinu na 25. szczyt Chiny-UE, który odbędzie się w czwartek. Przewidziane jest spotkanie z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem.
Poprzedni szczyt UE–Japonia odbył się w Brukseli 13 lipca 2023 r.
- Pobór przez cały rok. Rosja szykuje się do długiej wojny
- Ukraina potrzebuje 6 miliardów dolarów na obronność. Szmyhal apeluje do sojuszników
Źródło: PAP/inne/k