Nowy minister sprawiedliwości podjął decyzję. Waldemar Żurek kończy pracę jako sędzia
Waldemar Żurek zrezygnował z urzędu sędziego, by objąć stanowisko ministra sprawiedliwości. Zgodnie z przepisami utraci przywileje, w tym immunitet - jego powrót do zawodu wymagałby zgody prezydenta.
2025-07-24, 14:08
Rekonstrukcja rządu. Żurek zastąpi Bodnara
Reforma Krajowej Rady Sądownictwa i rozliczenie polityków poprzedniej władzy to, według części środowiska prawniczego, najpoważniejsze wyzwania dla resortu sprawiedliwości. W czwartek jego nowym szefem zostanie Waldemar Żurek, który obejmie funkcję po Adamie Bodnarze.
W związku z objęciem funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Żurek będzie musiał zrzec się statusu sędziego. Zgodnie z zapisem Prawa o ustroju sądów powszechnych "sędzia, który został mianowany, powołany lub wybrany do pełnienia funkcji w organach państwowych, samorządu terytorialnego, w służbie dyplomatycznej, konsularnej lub w organach organizacji międzynarodowych oraz ponadnarodowych działających na podstawie umów międzynarodowych ratyfikowanych przez RP, jest obowiązany zrzec się niezwłocznie swojego urzędu, chyba że przechodzi w stan spoczynku".
Żurek złożył wniosek o zrzeczenie się urzędu sędziego
Waldemar Żurek, który ma być nowym ministrem sprawiedliwości, złożył w czwartek wniosek o zrzeczenie się urzędu sędziego. Zrzeczenie się urzędu sędziego oznacza utratę przywilejów, w tym immunitetu. W przypadku chęci powrotu do zawodu konieczna będzie zgoda prezydenta.
Zaprzysiężenie nowych ministrów dziś o 15.30.
Czytaj także:
- Co z wyborem wiceministrów? Szłapka zdradził, kiedy pojawi się lista
- Poseł KO: Nawrocki wraz z obozem PiS szykuje się do wojny politycznej z rządem
- Pierwszy wpis Tuska po rekonstrukcji. "W polityce jak na korcie"
Źródło: Polskie Radio/nł/k