Polak kolejnym więźniem politycznym Łukaszenki. To zakonnik
Grzegorz Gaweł, katolicki zakonnik z Krakowa, został uznany za więźnia politycznego przez białoruskich obrońców praw człowieka. Polaka zatrzymano 4 września i oskarżono o "szpiegostwo".
2025-09-23, 18:17
Białoruś. Polski zakonnik uznany za więźnia politycznego. To Grzegorz Gaweł
Informacje przekazała organizacja Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna". Do zatrzymania zakonnika doszło 4 września w mieście Lepel na północy Białorusi. Zarzucono mu szpiegostwo w związku z rzekomym zbieraniem informacji na temat planowanych rosyjsko-białoruskich ćwiczeń wojskowych Zapad-2025.
5 września białoruskie ministerstwo spraw zagranicznych podało, że przekazało charge d’affaires ambasady Polski "zdecydowany protest w związku dopuszczeniem się szpiegostwa".
1193 więźniów politycznych na Białorusi
Białoruskie organizacje praw człowieka (między innymi "Wiasna" i PEN Club) zażądały zrewidowania wyroków i decyzji o aresztowaniu 15 osób uznanych ostatnio za więźniów politycznych, w tym Gawła, a także ich zwolnienia, podobnie jak wszystkich pozostałych więźniów politycznych w kraju. Według "Wiasny" jest ich obecnie 1193.
Siemoniak: to kolejna prowokacja
Dzień po zatrzymaniu zakonnika koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak poinformował, że charge d'affaires ambasady Polski w Mińsku rozmawiał w jego sprawie z przedstawicielami białoruskich władz. Siemoniak ocenił, że cała sprawa to "akcja reżimu Łukaszenki".
- Nie mamy wątpliwości, że to jest po prostu kolejna prowokacja. To jest branie zakładników z ciężkim oskarżeniem. Polskie służby specjalne nie mają nic wspólnego z tą osobą - zapewnił. Dodał, że ta sytuacja "wpisuje się w cały ciąg wrogich działań Białorusi wobec Polski".
- Wojna rozleje się na Europę? "Mołdawia może stać się trampoliną do inwazji"
- Ukraińcy trafili w rafinerie i lotniska. Oszacowali, ile straciła Rosja
- Łukaszenka mnoży lotniska i bazy. Jest mapa. Zdradza intencje Putina
Źródła: Polskie Radio/PAP/pb