Polacy wierzą w siłę sojuszu. Amerykanie mieliby stanąć w obronie
Ponad 60 proc. Polaków wierzy, że w razie rosyjskiego ataku na Polskę z pomocą przyjdą wojska USA - wynika z najnowszego sondażu CBOS dla "Dziennika Gazety Prawnej".
2025-10-13, 09:19
Sondaż: Polacy wierzą w sojusz z USA
O tym, że armia Stanów Zjednoczonych stanie w obronie Polski przekonanych jest 63,8 proc. Polaków. Co czwarty badany - 25,8 proc. nie liczy jednak na pomoc wojsk zza oceanu. Z sondażu wynika, że największą wiarę w sojusznicze zobowiązania Amerykanów wobec Polski pokładają osoby o prawicowych poglądach - 71,4 proc. oraz młodzi - wskaźnik odpowiedzi twierdzących dla dwóch najmłodszych grup wiekowych przekroczył 70 proc.
W najmniejszym stopniu wsparcia Pentagonu spodziewają się osoby w średnim wieku - 33 proc. negatywnych wskazań, osoby deklarujące bardzo duże zainteresowanie polityką - 34,5 proc. oraz wyborcy partii lewicowych - 31,3 proc.
Odsetek wskazań "zdecydowanie tak" i "zdecydowanie nie" jest wśród mężczyzn wyższy odpowiednio o 2,4 pkt proc. i o 5,1 pkt proc. niż wśród kobiet.
Badanie przeprowadzono na ogólnopolskiej próbie 1 tys. dorosłych respondentów.
- Sondaż. Rząd PiS-Konfederacja niewykluczony, wskazano możliwego premiera
- Nowy sondaż: KO niekwestionowanym liderem, partia Brauna w Sejmie
- Waldemar Żurek traci zaufanie? Oto, co pokazuje najnowszy sondaż
Źródło: PAP/nł