Pierwszy Kongresu Języka Polskiego czas zacząć. Obrady ruszają w Katowicach

Obrady Kongresu obejmują 11 sekcji, poruszane kwestie dotyczyć będą języka w szkołach, w kościele, w kulturze popularnej, w literaturze i w nowych mediach.

2011-05-04, 09:03

Pierwszy Kongresu Języka Polskiego czas zacząć. Obrady ruszają w Katowicach
. Foto: źr. wikipedia

Posłuchaj

Jan Malicki - W Kongresie uczestniczą wybitni specjaliści
+
Dodaj do playlisty

Taki Kongres odbędzie się w Polsce po raz pierwszy. Począwszy od dziś przez trzy dni w Katowicach będą debatować o języku polskim, w różnych jego odmianach, najlepsi eksperci i specjaliści, co docenia przewodniczący Komitetu Organizacyjnego profesor Jan Malicki.

Dla każdego coś ciekawego

Obrady Kongresu Języka Polskiego obejmują aż 11 sekcji, w których będą poruszane kwestie związane z językiem polskim, na przykład polszczyzna w szkołach, w kościele, w kulturze popularnej, w literaturze czy polszczyzna w nowych mediach. Prelegentami i uczestnikami dyskusji będą nie tylko wybitni polscy językoznawcy, ale także aktorzy, literaci i dziennikarze.

Dyrektor Programowy Kongresu, profesor Andrzej Markowski, podkreśla że udział w kongresowych debatach i wykładach może wziąć każdy, komu na sercu leży dbałość o mowę polską i jej poprawność.

Wśród tematów sesji i dyskusji panelowych znalazły się takie zagadnienia jak "Język a tożsamość narodowa", "Polszczyzna prywatna" czy "Język polski poza Polską".

REKLAMA

Ambasador Polszczyzny

Zwieńczeniem obrad będzie piątkowa gala "Ambasador Polszczyzny", podczas której wyróżnione zostaną osoby znane ze szczególnie pięknego języka. Tytuł Ambasadora Polszczyzny w Mowie przyznano aktorce Danucie Szaflarskiej, a W Piśmie - pisarce Oldze Tokarczuk. Młodym Ambasadorem Polszczyzny zostanie prozaik i poeta Jacek Dehnel, a Ambasadorem Polszczyzny Regionalnej aktor Krzysztof Dzierma. Tytuł Ambasadora Polszczyzny poza Granicami Kraju Senat RP przyznał tłumaczowi Światosławowi Świackiemu z Petersburga.

"Wielkim Ambasadorem Polszczyzny" kapituła nagrody wyróżniła pośmiertnie Krystynę Bochenek, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. Zmarła wicemarszałek Senatu wymyśliła m.in. ogólnopolskie Dyktando oraz pierwszą galę "Ambasadora Polszczyzny". Także zorganizowanie w Katowicach Kongresu Języka Polskiego było jej pomysłem.

Kongres Języka Polskiego, organizowany jest pod auspicjami Rady Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk i Senatu RP.

gs

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej