Miliony dolarów strat. Ukraińscy bojownicy roznieśli w pył "Tornado-G"
Ukraińscy bojownicy poinformowali o zniszczeniu rosyjskiego systemu artylerii rakietowej "Tornado-G". Sprzęt wart kilka milionów dolarów został trafiony w wyniku skoordynowanej operacji.
2026-04-09, 15:14
Precyzyjne uderzenie dronów. Rosyjski system zniszczony
Za atak odpowiadali operatorzy dronów FPV z 23. Pułku Szturmowego "R.U.G" wchodzącego w skład 2. Korpusu Gwardii Narodowej Ukrainy "Chartia". Nagranie z uderzenia opublikowano w mediach społecznościowych jednostki.
Według ukraińskich wojskowych wartość zniszczonego systemu szacowana jest obecnie na 2,1-2,7 miliona dolarów. Podkreślono, że jeszcze kilka lat temu koszt był znacznie niższy, jednak wzrósł m.in. przez inflację i ograniczony dostęp do mikroelektroniki spowodowany nałożonymi sankcjami.
Ukraińscy obrońcy: porażka wynikiem skoordynowanej współpracy
"Tornado-G" to zmodernizowana wersja systemu "Grad". Jak zaznaczono, jego kluczowym elementem jest system kierowania ogniem - bez niego skuteczność broni znacząco spada.
Cel został wykryty przez żołnierzy 72. Brygady, a następnie zniszczony dzięki współpracy kilku jednostek. Ukraińskie siły podkreślają, że tego typu straty są trudne do uzupełnienia i bezpośrednio osłabiają możliwości bojowe rosyjskiej armii.
Czytaj także:
- Zełenski gotów na spotkanie z Putinem. Wykluczył dwa miejsca
- Ukraińska strefa śmierci. Żołnierze pokazali przerażające zdjęcia
- Czegoś takiego jeszcze nie było. Ukraińcy zniszczyli most przy użyciu dronów
Źródło: PolskieRadio24.pl/armyinform.com.ua/KZ