Podrabiali zaświadczenia o statusie studenta. Ukraińcy w rękach SG
O sprawie poinformowała Straż Graniczna. Funkcjonariusze z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej udaremnili proceder polegający na wytwarzaniu i dystrybucji fałszywych dokumentów potwierdzających status studenta - czytamy na stronie instytucji. Zatrzymani dopuszczali się tych czynności przez dwa lata lata.
2026-04-28, 14:11
Straż Graniczna zatrzymała parę Ukraińców
"Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Łodzi, działając na podstawie postanowień wydanych przez Prokuraturę Rejonową w Radomsku, zatrzymali na terenie Łodzi dwoje obywateli Ukrainy - 22-letniego mężczyznę i 36-letnią kobietę. Do zatrzymań doszło w miejscach zamieszkania cudzoziemców, gdzie przeprowadzono również przeszukania pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych" - czytamy w komunikacie pograniczników.
Funkcjonariusze w toku czynności ujawnili i zabezpieczyli materiały oraz urządzenia wykorzystywane do wytwarzania i przesyłania sfałszowanej dokumentacji. "Łódzcy funkcjonariusze Straży Granicznej zabezpieczyli także środki finansowe na poczet przyszłych kar" - poinformowano.
Podrabiali zaświadczenia o statusie studenta
Z dotychczasowych ustaleń śledczych wynika, że zatrzymani w latach 2023-2025 produkowali fikcyjne zaświadczenia o podjęciu studiów na różnych uczelniach wyższych. Cudzoziemcy wykorzystywali fałszywe dokumenty w relacjach z pracodawcami w celu uniknięcia obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Proceder ten stał się ich głównym źródłem dochodu.
- Polska zwiększa liczebność Straży Granicznej. Wzrost o 3 tys. etatów
- Nocny incydent na granicy z Białorusią. Policja: sytuacja jest pod kontrolą
- Granica z Białorusią znów w centrum uwagi. Padła deklaracja
"Według dotychczasowych ustaleń z nielegalnej działalności skorzystało co najmniej 111 osób. Podejrzani mogli osiągnąć korzyść majątkową przekraczającą 30 tysięcy złotych. Niewykluczone, że proceder mógł mieć szerszy zasięg" - wskazuje Straż Graniczna.
Źródło: strazgraniczna.pl/hjzrmb