Apel WHO o niestosowanie antybiotyków w związku z EHEC
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) tłumaczy, że stosowanie antybiotyków na własną rękę może zwiększyć ryzyko, że bakterie rozwiną jeszcze większą odporność na leki.
2011-06-03, 20:06
Posłuchaj
- Należy również unikać podawania leków przeciwbiegunkowych, ponieważ uniemożliwia to bakteriom szybkie opuszczenie ustroju - mówi epidemiolog WHO Andrea Ellis.
Ellis powiedziała również, że jest za wcześnie, by orzekać, że zakażenia spowodował jeden szczególny szczep pałeczki okrężnicy.
- Dostępne szybkie zestawy testowe na obecność bakterii E. coli nie wykrywają obecnie nowych szczepów, które dopiero ostatnio zostały znalezione w wyizolowanych przypadkach, a nie w ogniskach zakażeń - wyjaśniła.
Polscy mikrobiolodzy jadą do Berlina
Mają tam zdobywać doświadczenie przy badaniach próbek z bakterią Escherichia coli typu 0104. Minister zdrowia Ewa Kopacz powiedziała, że dzięki temu spotkaniu "nasza wiedza na temat tego, jak przebiega diagnostyka, do jakich wniosków doszli niemieccy badacze przy identyfikacji źródła zachorowań, będzie większa".
Dodała, że Polska posiada znakomitych fachowców, pracujących w światowych organizacjach zdrowia i wiele międzynarodowych analiz opiera się na pracy polskich ekspertów.
Kopacz poinformowała, że polskie służby sanitarne są w stanie podwyższonej gotowości, jeżeli chodzi o monitorowanie i walkę "z narastającym zjawiskiem, które do końca nie ma jeszcze określonej przyczyny".
Jak uniknąć zakażenia?
Zakażenie może przenosić się przez skażoną wodę, świeże warzywa, surowe mleko, sery z niepasteryzowanego mleka, bliski kontakt z osobą zakażoną (np. w domu), w wyniku zaniedbań higienicznych, a także poprzez kontakt z zakażonymi zwierzętami.
Aby się nie zarazić należy podczas przygotowywania żywności, w szczególności świeżych owoców i warzyw, zachować zasady higieny. Do zabicia prawie wszystkich niebezpiecznych mikroorganizmów (także Escherichia coli) prowadzi również właściwa obróbka termiczna żywności.
Pierwszymi objawami zakażeń szczepem pałeczki okrężnicy Escherichia coli są bóle brzucha, czasami wymioty, krwawe stolce. U części osób rozwija się zespół hemolityczno-mocznicowy, wynikający z uszkodzenia naczyń krwionośnych w nerkach, a także w płucach, mózgu i sercu.
Zespół hemolityczno-mocznicowy objawia się rozpadem krwinek czerwonych oraz niewydolnością nerek, często wymagającą dializ. W części przypadków uszkodzenie nerek może być trwałe.
17 ofiar EHEC
Szczepem pałeczki okrężnicy (Escherichia coli) zostało zarażonych ponad tysiąc ludzi, głównie w Niemczech. Zakażenia odnotowano także w Szwecji, Austrii, Danii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwajcarii i USA. Zmarło 17 osób w Niemczech oraz jedna w Szwecji.
W Polsce w szpitalach leżą trzy osoby zakażone tym szczepem wirusa E. coli. Cała trójka przebywała wcześniej w Niemczech.
Niemieckie władze podejrzewały, że źródłem zakażeń są ogórki z Hiszpanii. Badania unijnego laboratorium referencyjnego z siedzibą w Rzymie tego nie potwierdziły. W specjalnym oświadczeniu laboratorium napisano, że unikanie jedzenia warzyw ze strachu przed zarażeniem bakterią jest bezpodstawne.
IAR,PAP,kk
REKLAMA