Będą zachęcać firmy do płacenia abonamentu rtv

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz organizacje przedsiębiorców, podpisały porozumienie dotyczące popularyzacji opłat abonamentowych.

2011-06-13, 19:26

Będą zachęcać firmy do płacenia abonamentu rtv

Posłuchaj

Jan Dworak, przewodniczący KRRiT: bardzo mało przedsiębiorców płaci abonament
+
Dodaj do playlisty

Do porozumienia przystąpiły Business Centre Club, Stowarzyszenie Agro Biznes Klub, Krajowa Izba Gospodarcza, Związek Rzemiosła Polskiego i Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Organizacje pracodawców zadeklarowały, że będą zachęcać swoich członków i pracowników do rejestracji posiadanych odbiorników rtv i do terminowego płacenia abonamentu.

Etyka w biznesie

KRRiT chce namawiać przedsiębiorców, aby płacenie abonamentu traktowali jako etyczne działanie w biznesie. Krajowa Rada przypomina, że pieniądze z abonamentu przeznaczane są na wzbogacanie kultury Polaków poprzez tworzenie m.in. audycji dla dzieci i młodzieży, spektakli Teatru Telewizji, seriali fabularnych, filmów historycznych czy dokumentalnych, audycji edukacyjnych i słuchowisk radiowych. KRRiT zadeklarowała w porozumieniu, że wzmocni w spółkach publicznej radiofonii i telewizji promowanie tworzenia i rozpowszechniania programów gospodarczych i ekonomicznych.

Porozumienie jest początkiem współpracy z przedsiębiorcami w ramach działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji związanych z poprawą ściągalności abonamentu radiowo-telewizyjnego. Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Sławomir Rogowski tłumaczy, że zadłużenie z tytułu opłat abonamentowych sięga obecnie 1, 8 mld zł. Wyjaśnia, że w 2003 roku wpływy abonamentowe wyniosły 906 mln zł, a prognoza na rok 2012 to zaledwie 400 mln złotych. Jego zdaniem dalszy spadek ściągalności opłat abonemantowych w konsekwencji może doprowadzić do upadku mediów publicznych.

REKLAMA

Według KRRiT duży udział w prawie dwumiliardowym długu mają przedsiębiorcy, których w Polsce jest około 3,9 mln. Większość z nich jest zobowiązania do opłacania abonamentu za każdy posiadany telewizor lub odbiornik radiowy. Robi to jednak zaledwie 168 tys. firm. W ubiegłym roku dało to kwotę 57 mln złotych, co stanowi jedynie 10 procent sumy uzyskanej z tytułu abonamentu w całym roku.

IAR, sm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej