Boże Ciało. Procesje w całej Polsce
Dziś przypada święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana powszechnie Bożym Ciałem.
2011-06-23, 00:01
W uroczystość Bożego Ciała wierni szczególnie wyznają wiarę w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Po liturgii eucharystii następuje procesja do czterech ołtarzy. Przy każdym z nich odmawia się modlitwy i czyta ewangelię. Na zakończenie procesji kapłan udziela wiernym błogosławieństwa.
Historia uroczystości Bożego Ciała sięga średniowiecza. Została ustanowiona przez papieża Urbana IV w 1264 roku pod wpływem objawień błogosławionej Julianny z Cornillon.
REKLAMA
W Polsce święto jest obchodzone od 1320 roku. Procesje z Najświętszym Sakramentem zostały wprowadzone później, w naszym kraju - około XV wieku.
W Polsce od czasów rozbiorów uroczyste procesje Bożego Ciała łączyły się z manifestowaniem przynależności narodowej. Uczestniczyło w nich duchowieństwo, cechy rzemieślników, bractwa kościelne, szkoły, wojsko i rzesze wiernych.
W okresie PRL władze państwowe i partyjne zakazywały swym członkom uczestniczyć w procesji Bożego Ciała, a nawet - nakazały organizować konkurencyjne zabawy ludowe dla wojska i młodzieży. Po zmianach ustrojowych 1989 roku, w centralnej procesji Bożego Ciała w Warszawie, obok Prymasa Polski, biorą udział członkowie najwyższych władz państwowych.
REKLAMA
Procesje z Najświętszym Sakramentem podczas Bożego Ciała odbywają się w Kościołach lokalnych we wszystkich regionach świata. Są nie tylko wyrazem ludowej pobożności, lecz przede wszystkim wyznaniem wiary jej uczestników w tajemnicę eucharystii.
gs
REKLAMA