Nie żyje Maciej Zembaty - poeta, satyryk, muzyk

Znany głównie jako tłumacz poezji Leonarda Cohena i współtwórca audycji "Rodzina Poszepszyńskich" w radiowej Trójce, artysta Maciej Zembaty miał 67 lat.

2011-06-27, 21:30

Nie żyje Maciej Zembaty - poeta, satyryk, muzyk
Maciej Zembaty. Foto: Henryk Kotowski/Wikimedia Commons/CC

Posłuchaj

Rozmowa z Maciejem Zembatym (5.11.2010) (Tym żyło radio/Trójka)
+
Dodaj do playlisty

Przyszedł na świat w Wadowicach 16 maja 1944 roku. Skończył średnią szkołę muzyczną w klasie fortepianu. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę magisterską pisał o polskiej piosence i więziennej gwarze, stając się z czasem pierwszym specjalistą od tak zwanej "grypsery".

W roku 1965 Zembaty pojawił się na Festiwalu w Opolu, gdzie otrzymał wyróżnienie jury. Trafiła też do niego nagroda za najlepszy debiut autorski.

Swoją przygodę w Polskim Radiu zaczął w roli prezentera muzycznego. Wraz z Januszem Bogackim tworzył audycję "Płyty nasze i naszych przyjaciół". - Bogacki przygotowywał stronę muzyczną, a ja snułem absurdalny monolog, przerywany nagraniami - wspominał.

Kolejne programy i działania artystyczne przyniosły mu coraz większy rozgłos, zdobył rzesze fanów. W Trójce wraz z Jackiem Janczarskim tworzył słuchowisko radiowe "Rodzina Poszepszyńskich", nadawane na przestrzeni 25 lat.

W roku 1976 tworzył audycją autorską "Zgryz". Był jednym z prowadzących "Zapraszamy do Trójki".

Stworzył w 1981 I Przegląd piosenki Prawdziwej "Zakazane piosenki". Przez wiele lat współpracował z polskimi reżyserami. Zasłynął jako scenarzysta i autor muzyki do kilku filmów, m.in. Około północy (1977), Sam na sam (1977) i serialu telewizyjnego Siedem życzeń (1984). W tym ostatnim użyczył również głosu kotu o imieniu Rademenes.

W latach 90. ponownie pojawił się w Trójce wraz z Jackiem Janczarskim, przygotowując nową wersję "Zgryzu".

Dyrektor Programu Trzeciego Polskiego Radia Magdalena Jethon powiedziała, że Maciej Zembaty należał do najważniejszych osobowości Redakcji Rozrywki Trójki, obok Jonasza Kofty, Adama Kreczmara, Jacka Janczarskiego i Jerzego Markuszewskiego.

IAR/Trójka/wikipedia/kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej