Łazik marsjański w Sejmie. Wynalazcy zaskakują
"Projekt jest typowo studencką konstrukcją. Zawieszenie jest wykonane z cewników medycznych, które doskonale pracują jako amortyzacja".
2011-06-29, 15:01
Posłuchaj
W Sejmie odbyła się prezentacja nowego wynalazku studentów z Białegostoku - marsjańskiego łazika MAGMA 2. Studenci z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej wygrali międzynarodowe zawody University Rover Challenge. Zawody rozgrywane były w Stanach Zjednoczonych, na pustyni w stanie Utah.
Nie łatwe zadanie
Zawodnicy za pomocą łazika mieli do wykonania w trudnych warunkach skomplikowane zdania, między innymi: rozpoznanie terenu, pobranie próbki gleby i poszukiwanie w niej śladów życia oraz dostarczenie pakietu medycznego rannemu astronaucie.
MAGMA2 - łazik marsjański skonstruowany przez studentów z Politechniki Białostockiej, wyposażony został w heksakoptery - obiekty latające, umożliwiające obserwację terenu z powietrza.
REKLAMA
Finanse nie zapewnią sukcesu
Wojciech Głażewski, główny konstruktor łazika, powiedział, że drogą do sukcesu Polaków było przede wszystkim skoncentrowanie się na praktycznym zastosowaniu wynalazku. Mimo wiele skromniejszego nakładu finansowego w porównaniu do Amerykanów, wspieranych przez NASA, to projekt polskich studentów okazał się najlepszy.
- Projekt jest typowo studencką konstrukcją. Zawieszenie jest wykonane z cewników medycznych, które doskonale pracują jako amortyzacja. To co ważne to lekkość konstrukcji. Limit masy na zawodach wynosił 50 kg, nasz pojazd waży 30 kg - powiedział konstruktor.
REKLAMA
Nie tylko łazik
Wojciech Głażewski, wyjaśniał główne przeznaczenie łazika. Z racji jego nazwy, ma on służyć w pracach nad eksploracją Marsa. Wspomniał również o projektach, których autorami są polscy naukowcy. Jest to na przykład baza dla astronautów, umożliwiająca im przeżycie na Czerwonej Planecie przez okres kilku miesięcy.
- Jeśli pierwsi kosmonauci dolecą na Marsa, wylądują to muszą przez kilka miesięcy pobytu na planecie gdzieś mieszkać. W Polsce powstał projekt znakomitej bazy czyli Habitatu. W nim 7 osób może w stosunkowo komfortowych warunkach przebywać przez kilka miesięcy.
Pozostałe drużyny z Polski: SCORPIO z Politechniki Wrocławskiej i COPERNICUS z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika zajęły odpowiednio czwarte i szóste miejsce w zawodach University Rover Challenge.
REKLAMA
gs
REKLAMA