"Człowiek z żelaza" ma trzydzieści lat

Film zrealizowano w okresie, kiedy działalność cenzury była ograniczona. Przez kilka miesięcy obejrzało go kilka milionów widzów.

2011-07-27, 06:01

"Człowiek z żelaza" ma trzydzieści lat
Kadr z filmu Człowiek z żelaza. Foto: print screen

27 lipca mija 30. rocznica premiery filmu "Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy, poświęconego wydarzeniom 1980 roku w Stoczni Gdańskiej. Film zdobył Złotą Palmę na Ferstiwalu Filmowym w Cannes w 1981 roku i był nominowany do Oscara w kategorii "najlepszy film obcojęzyczny". "Człowiek z żelaza" to kontynuacja "Człowieka z marmuru" - filmu Wajdy z 1976 roku, w którym reżyser dokonał rozliczenia z epoką stalinizmu. "Człowieka z żelaza" zrealizowano w okresie, kiedy działalność PRL-owskiej cenzury była ograniczona, między rokiem 1980 a wprowadzeniem stanu wojennego w grudniu 1981. Film miał premierę 27 lipca 1981 roku. Jego scenariusz został napisany przez Aleksandra Ścibora-Rylskiego, a muzykę do filmu skomponował Andrzej Korzyński. Wystąpili w nim: Krystyna Janda, Bożena Dykiel, Janusz Gajos, Marek Kondrat, Andrzej Seweryn i Jerzy Trela.

W postać głównego bohatera filmu wcielił się, podobnie jak w "Człowieku z marmuru", Jerzy Radziwiłowicz. Oprócz niego zagrali też między innymi Marian Opania i Bogusław Linda.

"Człowiek z żelaza" został ukończony na początku maja 1981 roku. W ostatnim momencie ministerstwo kultury wydało zgodę na wysłanie filmu na festiwal. Premiera w Cannes odbyła się 28 maja, a dzień później jury nagrodziło go Złotą Palmą. Do polskich kin film wszedł 27 lipca 1981 roku i był wyświetlany tylko przez kilka miesięcy, do wprowadzenia stanu wojennego. W tym czasie obejrzało go kilka milionów widzów.

WIĘCEJ NA TAEMAT ANDRZEJA WAJDY W SERWISIE RADIA WOLNOŚCI

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej