Pomorskie. Odnaleziono zaskakujące średniowieczne kurhany
W Nadleśnictwo Warcino w województwie pomorskim odkryto szesnaście średniowiecznych kurhanów. W jednym z nich znajdowały się szczątki ośmiu osób. Niektóre ślady wskazują na mieszanie się chrześcijańskich i pogańskich zwyczajów pogrzebowych.
2025-07-25, 08:06
Odkryte na Pomorzu kurhany, czyli grobowce w formie kopca wykonane z kamieni lub ziemi, datowane są na XI i XII wiek.
Jak poinformowało Nadleśnictwo Warcino w jednym z szesnastu kurhanów oznaczonym przez naukowców symbolem K8, w pobliżu miejscowości Nowe Chorowo znaleziono osiem grobów: sześć pochówków tradycyjnych i dwie kremacje.
"Próba ochrony przed powrotem zmarłych"
W centralnym grobie archeolodzy natrafili na rzadko spotykane drewniane wiadro z metalowymi okuciami oraz grot włóczni z resztkami tkaniny. Jak przypuszczają badacze, być może z resztkami proporca czy flagi.
W dwóch innych grobach odkryto coś bardzo zaskakującego. Zwłoki osoby początkowo pochowano tradycyjnie, a następnie wydobyto i spalono. Jak czytamy w informacji przekazanej przez Nadleśnictwo Warcino, "może to świadczyć o wyjątkowych rytuałach związanych z przejściem duszy albo próbą ochrony przed powrotem zmarłych".
Znaleziono także inne ślady, które związane są z pogańskimi wierzeniami. W kilku kurhanach odnaleziono kamienne symbole przypominające triquetrę (figura złożona z trzech części), "co może nawiązywać do słowiańskiego kultu Trzygłowa – boga trzech światów: nieba, ziemi i podziemi".
Całość znaleziska ma być dodatkowo badana również poprzez próbki pobranego materiału pod kątem DNA tak by spróbować ustalić pochodzenie osób pochowanych w prostokątnych kurhanach.
Prace prowadzą archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, pod kierunkiem doktora Sławomira Wadyla.
Źródło: Polskie Radio/th/IAR/Nadleśnictwo Warcino