"To fenomen". Grobowiec ze szklaną trumną z XIX wieku w Poznaniu

Grobowiec ze szklaną trumną ks. Maksymiliana Kamieńskiego, proboszcza parafii św. Marcina w Poznaniu z XIX w, odnaleziono podczas prac remontowych w tej świątyni. 

2025-07-16, 11:30

"To fenomen". Grobowiec ze szklaną trumną z XIX wieku w Poznaniu
Kościół św. Marcina w Poznaniu, 1928 r.Foto: NAC

Cenne znalezisko

– Stan zachowania trumny jest fenomenalny. Żadnych śladów zawilgocenia, niewielka ilość korozji – pod tym względem mamy do czynienia naprawdę z czymś wyjątkowym. Tak dobrze zachowanego pochówku i to jeszcze w szklanej trumnie próżno szukać na terenie Wielkopolski – powiedział dr Emilian Prałat, autor książki "Et tumulum facite... Wielkopolskie krypty i podziemia".

Dodał, że w Poznaniu w szklanych trumnach nie spoczywają nawet biskupi. Znalezisko odkryte w poznańskim kościele jest, z wielu powodów, ewenementem.

Przeprowadzone zostały oględziny grobowca. Trumna jest w bardzo dobrym stanie, przez szklane wieko widać dobrze zachowane szczątki. Zachował się m.in. biret, stuła i, częściowo, ornat. Na trumnie znajduje się świetnie zachowany pozłacany krucyfiks. Dolna część trumny jest metalowa, ma ozdobne lwie nogi. Wewnątrz grobowca umieszczona została płyta z napisem: "X. Maxymilian Kamieński. Proboszcz Kościoła S. Marcina". Jest też data urodzin księdza i prośba o westchnienie modlitewne.

  • W 2011 roku poznańscy archeolodzy odkryli pod kościołem Najświętszej Maryi Panny na Ostrowie Tumskim szczątki setek ludzi.
  • W 2024 roku na terenie Zamku Królewskiego w Poznaniu znaleźli m.in. kafel z pieca przedstawiający mękę św. Stanisława, egzemplarze półgrosza króla Władysława Jagiełły, kamienną kulę z czasów potopu szwedzkiego. 

Wielkopolski skarb

Ks. Maksymilian Kamieński był proboszczem parafii św. Marcina latach 1834–1870. W 1856 roku odprawił on pierwsze na ziemiach polskich nabożeństwo żałobne za Adama Mickiewicza. Ks. Kamieński udostępnił też teren przykościelny na postawienie pierwszego na naszych ziemiach pomnika wieszcza. Kapłan przyczynił się do odbudowy świątyni i bronił jej przed Prusakami.

Grobowiec znaleziono pod posadzką w południowej części świątyni. Obecny proboszcz parafii św. Marcina, ks. Antoni Klupczyński, powiedział, że w trakcie odbudowy kościoła po zniszczeniach II wojny światowej miejsce spoczynku kapłana nie zostało w żaden sposób oznaczone. Ponieważ grobowiec został zniszczony w 90 proc. w 1945 roku, to nikt nie spodziewał się takiego odkrycia.

Źródło: Polskie Radio/PAP

Polecane

Wróć do strony głównej