"Jaser Arafat został otruty przez Palestyńczyka"

2011-08-08, 02:15

"Jaser Arafat został otruty przez Palestyńczyka"
Jaser Arafat. Foto: Hans Jørn Storgaard Andersen/Wikimedia Commons/CC

Były członek władz Autonomii Palestyńskiej Mohammed Dahlan podał legendarnemu przywódcy Palestyńczyków zatrute leki - wynika z raportu specjalnej kosmiji śledczej.

Posłuchaj

Patrycja Sasnal z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych: oskarżenie Dahlana oparte jest na dość wątłych poszlakach, to element wewnątrzpalestyńskich rozgrywek
+
Dodaj do playlisty

Fragmenty raportu przeciekły do palestyńskich mediów i panarabskiej telewizji Al-Dżazira.

Według liczącego 118 stron raportu, to Dahlan - były szef potężnej 20-tysięcznej służby bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej w Strefie Gazy - przekazał zatrute leki Arafatowi tuż przed jego tajemniczą śmiercią w listopadzie 2004 roku. Miał też polecić jednemu z dowódców ochrony przywódcy spalić fiolki po lekach. Mieli to potwierdzić w rozmowie z komisją także inni współpracownicy Arafata.

Przyczyna śmierci Arafata nie była dotąd znana, a oskarżenia o domniemane zamordowanie wieloletniego przywódcy Palestyńczyków - nie poparte dowodami - kierowano raczej pod adresem Izraela niż wrogów z własnego obozu.

Raport oskarża również Dahlana o zorganizowanie serii zamachów wymierzonych w politycznych rywali. Zdaniem komisji, Dahlan miał też przywłaszczać sobie publiczne środki i przelewać je na prywatne konta w Szwajcarii oraz w państwach Zatoki Perskiej.

Oficjalnie władze Autonomii nie skomentowały dotąd sensacyjnych doniesień o zawartości raportu.

Chciał obalić Abbasa?

Autorami dokumentu są prominentni działacze Fatahu, ugrupowania, które dzierży władzę w Autonomii Palestyńskiej, m.in. Taib Abdel Rahim oraz Nabil Szaat.

Komisja śledcza została powołana, by zbadać podejrzenia, że Dahlan planował przewrót mający na celu obalenie Mahmuda Abbasa. To na życzenie prezydenta Dahlan został wydalony z Komitetu Centralnego Fatahu.

Dahlan zaprzeczał oskarżeniom i przybył pod koniec lipca do Ramalli, gdzie znajduje się siedziba władz Autonomii - by odwołać się od decyzji o usunięciu go z władz Fatahu.

Służby bezpieczeństwa Autonomii otoczyły dom Dahlana, zatrzymały członków jego ochrony i skonfiskowały broń oraz samochody. Samemu Dahlanowi pozwolono jednak na wyjazd do Jordanii.

IAR,PAP,kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej