Skoczkowie z płonących wieżowców: wstyd USA

Po raz pierwszy od 10 lat, jakie upłynęły od zamachów z 11 września 2001 roku brytyjskie media poświęcają nieco miejsca tak zwanym skoczkom.

2011-09-11, 19:02

Skoczkowie z płonących wieżowców: wstyd USA
. Foto: (fot. PAP/EPA/TODD HEISLER)

Posłuchaj

Relacja Grzegorza Drymera z Londynu (IAR): Ameryka nie uporała się z szokującym tematem skoczków
+
Dodaj do playlisty

Chodzi o osoby, które spadły, lub rzuciły się z płonących wieżowców w Nowym Jorku. Piszą o nich "Sunday Times" i "Mail on Sunday" oraz strona internetowa tej gazety - "Mail Online".

Zobacz serwis specjalny o zamachach na WTC i Pentagon>>>

Tych skoczków było około dwustu - większość, oprócz zaledwie trzech - rzuciła się po śmierć z północnej wieży World Trade Center, w której pożar był bardziej intensywny i która stała o wiele dłużej niż wieża południowa.

"Sunday Times" przypomina, że Ameryka nie uporała się po dziś dzień z szokującym tematem skoczków. Po pierwszych relacjach w dniu wydarzeń, ich fotografie i wideoklipy zniknęły z materiałów i filmów na temat zamachów. "Mail Online" ocenia, że przyczyną był splot uczuć religijnych i patriotyzmu. Część rodzin odmawiała identyfikacji bliskich ze zdjęć spadających ofiar, odrzucając myśl o ich samobójstwie z pobudek religijnych.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach >>>

Wielu uważa, że opcja samobójczego skoku uwłacza godności Amerykanów w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa. Tylko jeden mężczyzna rozpoznał swoją towarzyszkę życia na fotografiach skaczących i twierdzi, że przyniosło mu to ulgę, iż nie zginęła w płomieniach.

"Mail on Sunday" pisze, że spadający przez 10 sekund z wysokości stu pięter do końca nie tracili przytomności, ale po uderzeniu w beton z prędkością ponad 180 km/godz niewiele pozostało z ich ciał. Pisze też o strażaku, który zginął uderzony przez jednego ze skoczków i o uczuciu grozy jakie budził widok dziesiątków ciał w ewakuowanych z wieżowca pracownikach.

IAR, sm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej