Meteory z roju Orionidów na październikowym niebie
Orionidy to jeden z najciekawszych rojów meteorów na naszym niebie - mówi dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
2011-10-19, 11:50
Orbita komety Halley'a przecina się z orbitą Ziemi w dwóch miejscach. Materiał pozostawiony przez kometę w jednym z tych miejsc daje meteory z roju Eta Aquarydów, a w drugim z roju Orionidów. W tym drugim przypadku materiał kometarny jest rozrzucony na tak dużym obszarze, że Ziemia przechodzi przezeń od około 2 października do 7 listopada i w tych właśnie dniach możemy obserwować meteory z roju Orionidów.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
Orionidy należą do najszybszych zjawisk meteorowych na naszym niebie. Od 19 do 24 października będzie można obserwować nawet kilkanaście meteorów na godzinę. Samo maksimum aktywności roju występuje zwykle w okolicach 21-22 października i wtedy w ciągu godziny może się pojawić od 20 do 50 meteorów.
Orionidy najlepiej obserwować późno w nocy, w godzinach 2 - 5. Wtedy bowiem radiant roju (czyli miejsce, z którego zdają się wybiegać meteory), leżący na granicy gwiazdozbiorów Oriona i Bliźniąt, znajduje się wysoko nad horyzontem.
Niestety prawie dokładnie z początkiem wysokiej aktywności roju popsuć ma się pogoda w Polsce. Na szczęście przed nami przynajmniej kilka nocy, podczas których można obserwować "spadające gwiazdy" - jest więc szansa, że któraś z nich będzie pogodna.
PAP,kk
REKLAMA