Tusk: odpowiedzią na kryzys jest dalsza integracja
- Nie deklaracje, nie slogany, ale te najtrudniejsze decyzje, bo decyzje o naszych pieniądzach będą prawdziwym termometrem europejskości naszych zachowań - twierdzi Donald Tusk.
2011-10-20, 15:00
Posłuchaj
Premier Donald Tusk przestrzegał w Brukseli przed egoizmami narodowymi i zachęcał do budowy konkurencyjnej Europy. Podkreślał, że odpowiedzią na kryzys gospodarczy powinna być dalsza integracja.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
Premier mówił, że kształt budżetu będzie też decydował o całej Wspólnocie na kolejne lata - do roku 2020. - Nie deklaracje, nie slogany, ale te najtrudniejsze decyzje, bo decyzje o naszych pieniądzach będą prawdziwym termometrem europejskości naszych zachowań - mówił Tusk.
Premier przypomniał o nowych zobowiązaniach, jakie zawarte zostały w traktacie lizbońskim i podkreślił, że trzeba zastanowić się, jak je sfinansować. Wspomniał też o roli Parlamentu Europejskiego w kształtowaniu budżetu.
Szef polskiego rządu przyznał, że w dobie kryzysu i oszczędności budżetowych poszczególnych państw, trzeba poważnie traktować głosy nawołujące do ograniczenia wydatków Unii. Zastrzegł jednak, że takie działanie oznaczałoby osłabienie siły Europy i europejskiej solidarności.
"Budżet to narzędzie integracji europejskiej"
Przypomniał, że wydatki wspólnotowe to nieznaczny procent ogólnych wydatków krajów Unii. Dając za przykład Polskę, wskazywał, że dobrze wydawane środki unijne mogą pomagać w walce z kryzysem. Zaznaczył, że nie można patrzeć na budżet wspólnotowy bez zauważania budżetów narodowych. Zdaniem premiera Tuska europejski budżet to najlepszy sposób efektywnego wydawania pieniędzy.
Szef rządu podkreślił też, że dyskusja o budżecie nie powinna polegać na ustalaniu górnego limitu wydatków, ale na opisaniu programu Unii Europejskiej. - Powinniśmy traktować budżet jako narzędzie integracji europejskiej, powinniśmy opisać nasze potrzeby finansowe - mówił Donald Tusk.
Premier stwierdził, że kwestią dyskusji powinny być także dochody Unii Europejskiej. Donald Tusk wsparł Komisję Europejską, która rozpoczęła dyskusję na temat dodatkowych źródeł finansowania budżetu UE. Przypomniał w tym kontekście propozycję podatku od transakcji finansowych, z którego wpływy miałyby bezpośrednio zasilić unijne finanse.
W stolicy Belgii odbywa się konferencja poświęcona budżetowi Unii Europejskiej na lata 2014-2020.
IAR,kk
REKLAMA