Kto w rządzie? Tusk już zdecydował
W czwartek Donald Tusk ma przedstawić prezydentowi skład nowego rządu, a w piątek rano gabinet będzie zaprzysiężony w Pałacu Prezydenckim.
2011-11-16, 20:30
Posłuchaj
Spotkanie premiera Donalda Tuska z prezydentem Bronisławem Komorowskim ws. powołania nowego gabinetu.
Rząd stworzy ponownie koalicja PO z PSL, zachowany będzie dotychczasowy podział resortów między tymi partiami.
Wiadomo, że na dotychczasowych stanowiskach mają pozostać minister finansów Jacek Rostowski, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka oraz minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Według nieoficjalnych informacji z otoczenia prezydenta funkcję ministra obrony ma zachować Tomasz Siemoniak. Wysoce prawdopodobne wydaje się, że na dotychczasowym stanowisku pozostanie Bogdan Zdrojewski.
REKLAMA
Według nieoficjalnych informacji IAR, Joanna Mucha ma być ministrem sportu, Mikołaj Budzanowski ministrem skarbu, Bartosz Arłukowicz ministrem zdrowia, a Marcin Korolec ministrem środowiska. Ważą się losy ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego. Z informacji IAR wynika, że na to stanowisko rozważana jest kandydatura krakowskiego posła PO Jarosława Gowina.
Jak dowiedział się IAR, Jerzego Millera na stanowisku ministra spraw wewnętrznych i administracji ma zastąpić Jacek Cichocki, który obecnie pełni funkcję sekretarza do spraw służb specjalnych. Ministerstwo Edukacji Narodowej obejmie Krystyna Szumilas, z funkcji ministra odejdzie Katarzyna Hall. Cezarego Grabarczyka w ministerstwie infrastruktury ma zastąpić Sławomir Nowak. Szefem nowego resortu cyfryzacji ma być szef doradców premiera, Michał Boni.
REKLAMA
PSL - jak mówił w ubiegłym tygodniu Waldemar Pawlak - pozostanie przy dotychczasowych resortach: gospodarki, rolnictwa z Markiem Sawickim na czele i pracy, które obejmie Władysław Kosiniak-Kamysz.
REKLAMA
Według "Rzeczpospolitej" posłanka Agnieszka Kozłowska-Rajewicz ma zastąpić Elżbietę Radziszewską na stanowisku pełnomocnika rządu ds. równego traktowania. a.
Wiceszef PO Grzegorz Schetyna, jak już wcześniej informowała IAR, ma objać stanowisko szefa sejmowej komisji spraw zagranicznych.
---------------------------------------------------------------------------------------------
Nowe osoby w rządzie:
REKLAMA
Bartosz Arłukowicz - 39 lat, polityk, lekarz. W 2007 roku został posłem z listy LiD. W 2009 roku został członkiem klubu poselskiego Lewica (przekształconego później w klub SLD). Był członkiem komisji śledczej badającej aferę hazardową . W maju 2011 został powołany na stanowiska sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnika premiera ds. przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. Wystąpił z klubu poselskiego SLD i wstąpił do klubu PO.
Michał Boni - 57 lat, polityk PO z Poznania. Po wygranych przez PO wyborach w 2007 roku przyznał się do podpisania deklaracji współpracy z SB. Zamiast ministrem pracy został wówczas szefem doradców premiera, a później ministrem bez teki w rządzie Tuska.
Przez wielu uważany za najbardziej pracowitego ministra. Politycy PO podobno w kuluarach opowiadają sobie żarty o jego pracoholizmie.
REKLAMA
Mikołaj Budzanowski - 40 lat, obecnie wiceminister skarbu. W latach 2004–2007 pracował jako doradca w polskiej delegacji do Parlamentu Europejskiego, a wczesniej w małopolskim urzędzie marszałkowskim.
Władysław Kosiniak-Kamysz - 30 lat, polityk PSL. Ukończył medycynę. Pracuje jako internista w szpitalu im. J. Dietla, którym kieruje jego ojciec - Andrzej. Jest krakowskim radnym (uzyskał mandat z listy wyborczej Komitetu Wyborczego Wyborców Jacka Majchrowskiego - otrzymał 763 głosy).
Ministrem miał zostać już w wieku 26 lat. Proponowano mu wówczas resort pracy, który ostatecznie otrzymała Jolanta Fedak. W rządzie Donalda Tuska miałby zostać ministrem zdrowia. Co ciekawe jego ojciec - Andrzej Kosiniak-Kamysz - kierował tym resortem w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.
REKLAMA
Marcin Korolec
Marcin Korolec - 42 lata, podsekretarz stanu w resorcie gospodarki od 2005 roku. Od 1998 pełnił funkcję asystenta Jana Kułakowskiego (będącego wówczas Pełnomocnikiem Rządu ds. Negocjacji o Członkostwo RP w Unii Europejskiej). W latach 2001–2004 był radcą ministra w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej.
REKLAMA
Agnieszka Kozłowska-Rajewicz - 32 lata, polityk PO. Startowała w Poznaniu, uzyskując ponad 17 tys. głosów. Zasiada w komisjach: Edukacji, Nauki i Młodzieży. założyła Parlamentarny Zespół "Rodzina 2030", któremu przewodniczy. Zespół monitoruje ustawy istotne z perspektywy polityki rodzinnej.
Kozłowska-Rajewicz - jak podaje na swojej stronie - studiowała na dwóch uniwersytetach, w Gdańsku i w Poznaniu, oraz na kilku kierunkach (biologia, psychologia, socjologia, etnologia, historia).
REKLAMA
Joanna Mucha – 35 lat, posłanka PO z Lubelszczyzny. Była sekretarzem Sejmu, pracowała m.in. w komisji bioetycznej. Za najważniejsze osiągnięcie zeszłej kadencji uważa zmianę ustawy o podziale środków na opiekę zdrowotną. Jest doktorem ekonomii. Przez wielu uważana jest za najpiękniejszą posłankę Platformy Obywatelskiej. Matka dwóch synów, piętnastoletniego Stasia i jedenastoletniego Krzysia.
REKLAMA
Sławomir Nowak – 37 lat, w 2007 roku był sekretarzem stanu w kancelarii premiera i kierował jego gabinetem politycznym. W 2009 roku wrócił do pracy w Sejmie, był wiceszefem klubu poselskiego PO. Jest szefem Regionu Pomorskiego Platformy Obywatelskiej. Prowadził kampanię prezydencką Bronisława Komorowskiego.
REKLAMA
Krystyna Szumilas – 55 lat, obecna wiceminister edukacji. Przez 16 lat pracowała jako nauczycielka, potem była urzędniczką samorządu. Urodziła się w Knurowie, na Górnym Śląsku i tam mieszka do tej pory. Matka trójki dzieci, ma dwie wnuczki Emilię oraz Melanię.
IAR, PAP, akgm,kk
REKLAMA