Stan wyjątkowy. Rząd zmusza lekarzy do pracy
Władze usiłują zapobiec zapaści służby zdrowia po złożeniu zbiorowych wypowiedzeń z pracy przez połowę słowackich lekarzy, którzy domagają się zwiększenia zarobków.
2011-11-29, 04:00
Posłuchaj
Stan wyjątkowy wprowadzono jedynie w 16 z 96 szpitali. Z informacji, które napływają od dyrektorów wspomnianych placówek, wynika, że lekarze, którzy wypowiedzieli pracę z dniem 1 grudnia, wracają na swoje stanowiska. Podpisują zobowiązanie, że wystarczy im 30-toprocentowe zwiększenie uposażenia o 300 euro od 1 stycznia 2012. Negocjacje mają potrwać jeszcze dwa dni.
Problem polega na tym, że w wielu szpitalach lekarze korzystają z urlopów, które pobrali przed zwolnieniami z pracy. Dlatego w kilkunastu dużych szpitalach wojewódzkich : m.in. w Bratysławie, Koszycach, Trnawie, Zylinie, Previdzy i Trenczynie brakuje ponad 400 specjalistów, zwłaszcza anestezjologów, chirurgów, pediatrów i ortopedów.
Pacjentów przewozi się karetkami na operacje niekiedy kilkadziesiąt kilometrów. Wiele oddziałów zamknięto. Do pracy przystąpili lekarze wojskowi. Niektóre, czeskie szpitale przy słowackich granicach zareagowały na apel słowackiego ministerstwa zdrowia i zgłosiły gotowość przyjęcia najbardziej nagłych przypadków.
Rząd zwrócił się do lekarzy o jak najszybszy powrót do pracy. Zagroził grzywnami i pozbawieniem wolności tym, którzy po 1 grudnia zignorują stan wyjątkowy. Ale wielu z nich załatwiło już sobie pracę w Niemczech i nie zamierza powrócić na Słowację.
REKLAMA
Obejrzyj galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>
IAR, wit, aj
REKLAMA