Kuczma nie odpowie za śmierć Gongadzego. Brak dowodów

Sąd kijowski zamknął sprawę karną wobec b. prezydenta Leonida Kuczmy w związku z zabójstwem dziennikarza Georgija Gongadzego. Została ona wszczęta w marcu.

2011-12-14, 10:32

Kuczma nie odpowie za śmierć Gongadzego. Brak dowodów
Tablica pamiątkowa na domu G. Gongadzego. Foto: Wikipedia/Elya

Posłuchaj

Relacja Piotr Pogorzelskiego (IAR) z Kijowa
+
Dodaj do playlisty

Swoją decyzję sąd uzasadnił tym, że dowody wykorzystywane w sprawie zostały zdobyte w niezgodny z prawem sposób. Chodzi o taśmy nagrane potajemnie prawdopodobnie w gabinecie Leonida Kuczmy przez jego ochroniarza. Głos podobny do głosu ówczesnego prezydenta mówi o konieczności pozbycia się niewygodnego dziennikarza. W związku z tym, że na nagrywanie nie było zgody MSW, taśmy nie mogą być wykorzystwane przez oskarżycieli, a innych dowodów, które mogłyby wskazywać na związek Leonida Kuczmy z zabójstwem sąd nie widzi.

W kwietniu Prokuratura Generalna poinformowała, że jesienią zeszłego roku przeprowadzono kolejną analizę nagrań dokonanych w gabinecie ówczesnego prezydenta. Wykazała ona, że zapis nie był montowany, a głosy na taśmach należą -między innymi- do Leonida Kuczmy i szefa MSW Jurija Krawczenki oraz do obecnego przewodniczącego Rady Najwyższej, a w 2000 roku szefa Administracji Prezydenta Wołodymyra Łytwyna.

Georgij Gongadze był założycielem niezależnego portalu „Ukraińska Prawda”. Zajmował się dziennikarstwem śledczym, pisząc -między innymi- o korupcji we władzach. Został zabity jesienią 2000 roku.

Prokuratura Generalna ustaliła, że wykonawcą morderstwa był aresztowany 2 lata temu funkcjonariusz MSW Ołeksij Pukacz, który działał na bezpośrednie polecenie ówczesnego szefa tego resortu Jurija Krawczenki. Ten ostatni popełnił samobójstwo w dość niejasnych okolicznościach w 2005 roku.

REKLAMA

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

sg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej