W dwa dni wyhodowali tchawicę dla pacjenta
Szwedzcy chirurdzy przeszczepili choremu na raka 30-letniemu pacjentowi z Baltimore tchawicę wyhodowaną wcześniej w laboratorium z jego własnych komórek.
2012-01-13, 19:50
To druga taka operacja na świecie i pierwsza u Amerykanina - informuje "New York Times". Zabieg przeprowadzono już w listopadzie 2011 r., ale oficjalnie poinformowano o nim dopiero teraz, gdy lekarze byli już pewni, że wszystko jest w porządku. Operowany Christopher Lyles powrócił w środę do domu w stanie Maryland. W rozmowie z telefonicznej z NJT powiedział, że czuje się dobrze i jest wdzięczny za to, że otrzymał drugie życie. Chce wkrótce wrócić do pracy w departamencie obrony, gdzie jest zatrudniony jako inżynier elektryk.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
Lyles był chory na raka tchawicy, który w chwili wykrycia rozrósł się do takich rozmiarów, że nie można było go usunąć. Jedyną nadzieją było wycięcie całej tchawicy i wszczepienie nowej. Podjął się tego dr Paolo Macchiarini, czołowy na świecie specjalista zajmujący inżynierią tkankową w Instytucie Karolinska w Sztokholmie.
Uczony wyhodował nową tchawicę z komórek macierzystych pobranych od Lylesa. Umieszczono je na matrycy w kształcie naturalnej tchawicy (sprężystej cewy stanowiącej przedłużenie krtani i zapewniającej dopływ powietrza do płuc). Następnie matrycę wstawiono do bioreaktora z pożywką, w którym obracała się ona jak kurczak na rożnie. Komórki macierzyste natychmiast zaczęły się rozmnażać i różnicować formując chrząstki tchawiczne.
Nową tchawicę, która powstała w bioreaktorze amerykańskiej firmy Harvard Bioscience w Massachusetts, można było wszczepić już po dwóch dniach.
REKLAMA
PAP, gs
REKLAMA