"Umowa ACTA stanowi regulację niezbędną"

"ACTA jest niezbędnym krokiem na drodze do poprawienia skuteczności dochodzenia roszczeń powstałych w wyniku naruszeń praw własności intelektualnej na forum międzynarodowym" - przekonuje Polska Izba Książki.

2012-01-24, 18:00

"Umowa ACTA stanowi regulację niezbędną"
. Foto: SXC.hu

Polska Izba Książki podkreśla, że ACTA jest pierwszym aktem prawnym na forum międzynarodowym, który określa ogólne ramy prawne dochodzenia i egzekwowania praw własności intelektualnej.

"W zakresie dotyczącym środowiska cyfrowego, nieograniczonego żadnymi granicami, jakim jest internet, ACTA stanowi regulację niezbędną w celu podjęcia próby walki z powszechnym naruszaniem praw własności intelektualnej na arenie międzynarodowej" - czytamy.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Izba nie zgadza się z poglądami jakoby ACTA zawierała regulacje naruszające podstawowe prawa i wolności człowieka, tj. prawo do prywatności oraz wolności wypowiedzi.

"ACTA nie stworzy potrzeby dokonania jakichkolwiek zmian w europejskim oraz polskim porządku prawnym. Zarówno prawo polskie, jak i prawo UE zawiera już regulacje, które zapewniają podmiotom uprawnionym znacznie szerszy zakres ochrony, niż ten przewidziany w ACTA" - zauważono.

Izba w swoim stanowisku zauważa również, że regulacje zawarte w przepisach ACTA, takie jak np. wzbudzające najwięcej kontrowersji postanowienie stanowiące zobowiązanie do zapewnienia właściwym organom prawa do wydania dostawcy usług internetowych nakazu niezwłocznego ujawnienia posiadaczowi praw informacji wystarczających do zidentyfikowania abonenta, którego konto zostało użyte do domniemanego naruszenia, zawierają każdorazowo wyraźnie określone ograniczenie, zgodnie z którym: "procedury są stosowane w sposób, który pozwala uniknąć tworzenia barier dla zgodnej z prawem działalności, w tym handlu elektronicznego, oraz, zgodnie z prawodawstwem strony, zachowuje podstawowe zasady, takie jak wolność słowa, sprawiedliwy proces oraz prywatność".

"W odniesieniu do powyższej regulacji, nie sposób jest więc zgodzić się ze stanowiskiem, że (...) omawiana regulacja stwarza jakikolwiek obowiązek stałego monitorowania wszystkich użytkowników internetu, pomimo braku uzasadnionych podejrzeń co do niezgodności działań takich użytkowników z prawem" - zauważono.

Izba jednocześnie podziela stanowisko zaprezentowane w jednej z wypowiedzi ministra Michała Boniego, w którym zasygnalizował on potrzebę przeprowadzenia konsultacji społecznych oraz dobudowania do ACTA odpowiedniej klauzuli bezpieczeństwa.

PIK to samorząd gospodarczy zrzeszający zarówno wydawców jak i księgarnie, hurtownie książek, drukarnie, a także inne przedsiębiorstwa powiązane z rynkiem książki.

PAP,kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej