MHP uruchomiło stronę o Janie Karskim

Janowi Karskiemu był kurierem Polskiego Państwa Podziemnego, który poinformował Zachód o Holokauście.

2012-01-27, 12:45

MHP uruchomiło stronę o Janie Karskim
. Foto: fot. screen ze strony jankarski.org

Strona powstała w okazji obchodzonego 27 stycznia VII Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście. Projekt jest częścią programu "Jan Karski. Niedokończona misja".

Kluczowym elementem strony www.jankarski.org jest mediateka. Zgromadzono w niej archiwalne zdjęcia, filmy oraz oryginalne raporty dotyczące misji Karskiego i funkcjonowania polskiego podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

-  Pomysł na mediatekę Jana Karskiego powstał z wiary w to, że żywy głos naocznego świadka i autentyczne dokumenty przemówią silniej niż tekst w książce do historii - powiedziała Ewa Wierzyńska, kierownik programu "Jan Karski. Niedokończona misja".

- Chcieliśmy stworzyć miejsce, do którego nauczyciele będą mogli odsyłać uczniów, a które zaoferuje im więcej niż biograficzny wpis w Wikipedii. Liczymy na to, że obejrzenie kolejnych wersji raportu Karskiego z odręcznymi poprawkami ministra Stanisława Kota przemówi do wyobraźni czytelników i pobudzi jego zainteresowanie historią - podkreśliła Wierzyńska.

Na stronie internetowej poświęconej emisariuszowi wkrótce udostępniony zostanie interdyscyplinarny pakiet edukacyjny "Jan Karski. Życie i misja". Jest to związane z działaniami na rzecz obchodów stulecia urodzin Karskiego w 2014 roku.

Jan Karski (wł. Jan Kozielewski) urodził się 24 kwietnia 1914 roku w Łodzi. Jako emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego w 1942 roku dwukrotnie wszedł do getta warszawskiego, był też w obozie przejściowym w Izbicy.

Z misją poinformowania aliantów o dokonywanej zagładzie narodu żydowskiego dotarł m.in. do prezydenta USA Franklina D. Roosevelta. Jego raport nie przyniósł jednak oczekiwanych rezultatów. Po wojnie pozostał w USA, gdzie wykładał na Uniwersytecie Georgetown.

Za swoje wojenne i powojenne zasługi został wielokrotnie uhonorowany, m.in. Orderem Orła Białego i tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Zmarł 13 lipca 2000 roku w Waszyngtonie.

PAP,kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej