"Debata ws. ACTA to strata czasu dla Tuska"

Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon nie żałuje bojkotu spotkania w Kancelarii Premiera, poświęconego ratyfikacji konwencji ACTA.

2012-02-06, 19:12

"Debata ws. ACTA to strata czasu dla Tuska"

Posłuchaj

Katarzyna Szymielewicz w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową przekonuje, że podczas debaty brakuje konstruktywnej rozmowy
+
Dodaj do playlisty

Debata ws. ACTA. Zapoznaj się z jej przebiegiem >>

Premier Donald Tusk zapowiedział ujawnienie wszystkich możliwych do opublikowania dokumentów, związanych z umową ACTA. Podczas trwającej w Kancelarii Premiera debaty z internautami szef rządu zapowiedział pełną otwartość w sprawie ujawnienia przebiegu prac nad umową. Zapewnił też, że nie ma żadnej tajnej dokumentacji w tej sprawie.

 

Agora frustracji

Katarzyna Szymielewicz w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową przekonuje, że podczas debaty brakuje konstruktywnej rozmowy.

REKLAMA

- Przy takiej ilości głosów, jakie mamy dzisiaj, przy takiej ilości środowisk, argumentów, to już nie jest wygłaszanie argumentów, na które nikt nie ma szansy reagować - mówi Szymielewicz.

Dodaje, że to spotkanie jest potwierdzeniem obaw, które sprawiły, że przedstawiciele Fundacji nie zgodzili się na osobiste przyjście do Kancelarii.

- Jest to naprawdę rodzaj agory, na którą różni ludzie, różne środowiska przyszły wygłosić swoje frustracje, swoje poglądy, natomiast nie posuwa to w niczym rozmów o ACTA do przodu - mówi prezes Fundacji Panoptykon.

 

REKLAMA

Ale to już było...

Szymielewcz przyznaje, że rząd może traktować debatę jako "nowe otwarcie" w sprawie ACTA, ale debata to strata czasu dla premiera. Tłumaczy, że tego typu rozmowy toczyły się juz w mediach przez ostatnie dwa tygodnie.

- Myślę, że dzisiaj nie usłyszymy niczego nowego i z tego punktu widzenia osobiście uważam, że premier stracił swój czas. Wolałabym jako obywatel zobaczyć premiera na spotkaniu z ministrem Bonim i Zdrojewskim i paroma innymi osobami planujących agendę działań , konkretny harmonogram, proponujących konkretne grupy robocze, dokumenty do konsultacji - mówi Szymielewicz.

 

 Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

REKLAMA

 

Szef rządu mówił podczas spotkania, że czasu na dyskusję z internautami jest dużo. Jego zdaniem, pierwszą datą graniczną jest połowa czerwca, gdy Parlament Europejski będzie rozpatrywał wniosek Komisji Europejskiej w sprawie umowy.

Na debatę do Kancelarii Premiera zaproszono między innymi blogerów, dziennikarzy, prawników, przedsiębiorców, przedstawicieli uczelni, środowisk twórców, branży internetowej oraz organizacji pozarządowych i administracji publicznej.

Najważniejsze organizacje walczące o wolność w internecie postanowiły jednak zbojkotować debatę. Według nich, forma zaproszenia na nią była nieodpowiednia. Organizacje te chcą także, aby rząd najpierw opublikował dokumenty w sprawie umowy. Chcą wiedzieć, jak przebiegały negocjacje i jakie było stanowisko polskiego rządu.

REKLAMA

 

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej