Eksmisja oburzonych przesądzona

Koniec czteromiesięcznych protestów przed Katedrą św. Pawła w Londynie. Sąd zdecydował, że protestujący muszą być eksmitowani i oddalił ich apelację.

2012-02-22, 16:13

Eksmisja oburzonych przesądzona
. Foto: PAP/EPA/BOGDAN MARAN

Posłuchaj

Relacja Grzegorza Drymera z Londynu (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W Londynie ku końcowi zbliża się ponad 4-miesięczna okupacja placu przed katedrą św.Pawła. Trzyosobowy zespół sędziowski oddalił wniosek apelacyjny antykapitalistów przeciwko eksmisji, którą chce przeprowadzić administracja finansowej dzielnicy City.

Corporation of London uważa, że obozowisko namiotów zawadza przechodniom i turystom w bardzo ruchliwym punkcie miasta, stanowi też zagrożenie dla czystości i porządku publicznego.

Według doniesień z sądu, londyńscy "niezadowoleni" przyjęli dzisiejsze orzeczenie z rezygnacją. Protest, który trwa od 15 października, był pierwotnie wymierzony przeciwko mieszczącej się po sąsiedzku, na zamkniętym Placu Paternoster, londyńskiej giełdzie. Ale zatrzymany przez policję pochód antykapitalistów nie dotarł tam i stanął na 4 miesiące obok, przed katedrą św.Pawła.

Sami uczestnicy protestu mają podzielone opinie, czy go kontynuować, czy może spełnił już swoją rolę, budząc powszechną świadomość niesprawiedliwości i oburzająco wysokich wynagrodzeń w bankach i wielkich korporacjach. Temat podchwyciły brytyjskie media, a potem rząd i w ostatnich tygodniach już 3 wybitnych bankierów zrzekło się premii. Dziesięciu dalszym je odebrano, rząd zapowiedział nowe uprawnienia udziałowców do kontroli nad zarobkami bankierów, a były dyrektor Royal Bank of Scotland utracił tytuł szlachecki.

REKLAMA

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, wit

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej