Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych otwarte

Małżonka prezydenta Anna Komorowska otworzyła w piątek wieczorem w wiślańskim amfiteatrze VIII Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych Wisła - Kubalonka.

2012-02-24, 21:25

Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych otwarte

Pierwsza dama patronuje imprezie. Z kolei patronem medialnym imprezy jest Polskie Radio.

Prezydentowa Komorowska życzyła zawodnikom osiągnięcia jak najlepszych wyników. - Życzę wam, abyście te wyniki osiągnęli w jak najpiękniejszej, szlachetnej, sportowej rywalizacji i w wielkiej przyjaźni. To będzie dla was piękny czas, zapamiętacie Wisłę i będziecie do niej wracali - powiedziała.

Minister sportu Joanna Mucha w liście do uczestników napisała, że Igrzyska są ważnym wydarzeniem. - To podsumowanie całorocznego cyklu przygotowań. To moment, w którym trzeba wykazać się odwagą i hartem ducha. To szlachetna rywalizacja, w której pokażecie swoje umiejętności - napisała.

Dyrektor generalny Olimpiad Specjalnych Bogusław Gałązka podkreślił, że w zawodach startują osoby niepełnosprawne intelektualnie. - Ideą jest sam udział. Dla nich to ukoronowanie treningu, który jest ogromnie ważny w rehabilitacji - wyjaśnił.

REKLAMA

Igrzyska w Wiśle potrwają do niedzieli. W dwóch dyscyplinach: bieg na rakietach śnieżnych oraz narciarstwo biegowe, startować będzie 150 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną z całej Polski.

Od środy będą rywalizowali w Kielcach i Skarżysku Kamiennej (Świętokrzyskie) w trzech kolejnych dyscyplinach: hokeju, łyżwiarstwie szybkim i narciarstwie alpejskim. Bogusław Gałązka poinformował, że 41 najlepszych zawodników reprezentować będzie Polskę w przyszłorocznych światowych igrzyskach w Korei Południowej.

Celem Olimpiad Specjalnych jest wspomaganie rozwoju osób z niepełnosprawnością intelektualną poprzez udział we współzawodnictwie sportowym oraz zwiększenie świadomości społecznej i szerzenie wiedzy na temat możliwości osób z tą formą niepełnosprawności. Misją jest zapewnienie osobom z niepełnosprawnością intelektualną od ósmego roku życia wzwyż całorocznego cyklu treningów i zawodów sportowych w różnych olimpijskich dyscyplinach sportowych.

Ta forma aktywności wpływa na rozwój sprawności fizycznej, daje sposobność demonstrowania odwagi, doświadczania radości i dumy z własnych sportowych osiągnięć. Uczestnictwo w ruchu Olimpiad Specjalnych to również szansa na nowe przyjaźnie i możliwość pełniejszego włączenia się w życie społeczności lokalnej.

REKLAMA

W Polsce ruch Olimpiad Specjalnych zrzesza ponad 16,5 tysiąca zawodników i tysiąc trenerów. Rocznie odbywa się w Polsce ponad 200 zawodów.


man

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej