Francja: nie można karać za podważanie ludobójstwa Ormian
Rada Konstytucyjna uznała, że prawo przewidujące ukaranie osoby podważającej ludobójstwo Ormian w 1915 roku jest niezgodne z Konstytucją Republiki Francuskiej.
2012-02-28, 20:47
Decyzja Rady wywołała pozytywne reakcje w Ankarze, a mieszane uczucia we Francji. Rada zadecydowała, iż przyjęta przez parlament Francji ustawa narusza prawo obywateli do swobody wypowiedzi i wolności słowa. W wyjaśnieniu nie podważano wydarzeń historycznych, ale samą istotę karania za wypowiadanie opinii na ten temat.
Będzie nowa ustawa
Z decyzji Rady Konstytucyjnej cieszy się grupa Senatorów radykalnej lewicy, która zaskarżyła ustawę. Z zadowoleniem przyjęto ją w Ankarze, gdzie z uznaniem mówiono o wycofaniu się Francji z historycznie błędnej oceny wydarzeń. Swojej radości nie kryją francuscy przedsiębiorcy prowadzący interesy z Turkami, gdyż obawiali się sankcji.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
Prezydent Nicolas Sarkozy zapowiedział, że jego rząd natychmiast zabierze się za prace nad nową ustawą, gdyż ludobójstwa nie wolno negować. Do tej pory taka ustawa obowiązywała tylko wobec Holocaustu. Na mocy prawa zakwestionowanego przez Radę Konstytucyjną osoba, która podważa, iż Ormianie padli w 1915 roku ofiarami polityki ludobójstwa realizowanej wobec nich przez władze tureckie podlegał karze od roku więzienia i 45 tysięcy euro grzywny.
REKLAMA
IAR, gs
REKLAMA