Irlandia Płn. wyjaśni sprawę pedofilii w Kościele

Po Republice Irlandzkiej, również w Irlandii Północnej dojdzie do oficjalnego dochodzenia w sprawie pedofilii w instytucjach prowadzonych przez kościół katolicki.

2012-03-12, 21:47

Irlandia Płn. wyjaśni sprawę pedofilii w Kościele
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Relacja Grzegorza Drymera (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Organizacja SAVIA stara się o współpracę Kościoła w odnalezieniu wszelkiej dokumentacji wykorzystywania seksualnego dzieci od 1945 roku. Podczas spotkania z kardynałem Seanem Brady delegaci organizacji uzyskali zapewnienie, że już trzy zakony przeglądają w tym celu swoje archiwa. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele katolickich zakonów i bractw religijnych, zaangażowanych w prowadzenie domów dziecka, szkół i internatów na terenie Irlandii Północnej.

Na południu Irlandii przeprowadzono już trzy osobne dochodzenia w sprawie nadużyć seksualnych kleru i laikatu katolickiego wobec dzieci, a ta sprawa radykalnie zmieniła nastawienie wielu Irlandczyków i rządu w Dublinie do Kościoła.

W Irlandii Północnej inicjatywa stowarzyszenia ofiar pedofilii doprowadziła we wrześniu zeszłego roku do zgody rządu prowincji na rozpoczęcie dochodzenia. Komisja nie będzie oferować sprawcom amnestii w zamian za zeznania.

REKLAMA

 

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej