"Rząd chce szybko załatwić sprawę Funduszu Kościelnego"

Dlatego rząd chce szybko załatwić sprawę Funduszu Kościelnego - taką opinię wyraził w Sygnałach Dnia w Programie Pierwszym Polskiego Radia redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski.

2012-03-13, 09:10

"Rząd chce szybko załatwić sprawę Funduszu Kościelnego"
Marcin Przeciszewski. Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

Marcin Przeciszewski w Sygnałach Dnia, 13 marca 2012 r.
+
Dodaj do playlisty

Powiedział on, że w tej sytuacji może wybuchnąć ostry konflikt między państwem a Kościołem. Zniszczyłby on istniejący od 1989 roku pokój społeczny wobec kwestii wyznaniowych. Trzeba więc zrobić wszystko, aby ocalić istniejący model autonomicznych i przyjaznych stosunków między państwem a Kościołami - uważa Marcin Przeciszewski.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>

Jego zdaniem, obu stronom, a szczególnie rządowi, potrzebna jest dalekosiężna perspektywa, dotycząca wzajemnych stosunków. Szef KAI podkreślił, że Kościół nie ma przywilejów, a jedynie korzysta z uprawnień, przysługujących mu we wszystkich demokratycznych społeczeństwach.

Marcin Przeciszewski powiedział, że Kościół katolicki jest największą w Polsce organizacją, prowadzącą instytucje społeczne, których jest przeszło 20 tysięcy. W dawnych czasach były one finansowane z majątków Kościoła, dziś trzeba znaleźć nowe źródła ich utrzymania. Przeciszewski dodał, że europejskim standardem jest wspieranie przez państwo szkół katolickich czy finansowanie kapelanów w wojsku.

Fundusz Kościelny


Szef KAI przypomniał, że Fundusz Kościelny powstał w 1952 roku, po skonfiskowaniu dóbr kościelnych. Za pośrednictwem Funduszu dochody z tych dóbr miały być przekazywane na utrzymanie kościelnych instytucji społecznych co - jak podkreślił Marcin Przeciszewski - do dziś nie zostało zrealizowane. Środki z Funduszu Kościelnego są też przeznaczone na utrzymanie obiektów zabytkowych, których Kościół katolicki jest największym właścicielem.

Zdaniem Przeciszewskiego, proponowane przez rząd zmiany w ubezpieczeniach emerytalnych duchownych doprowadziłyby do faktycznej likwidacji Funduszu. Szef KAI podkreślił, że 27 artykuł konkordatu stanowi, iż wszelkie istotne zmiany ustawowe, dotyczące Kościoła, muszą zostać z nim wcześniej uzgodnione. Jeśli tak się nie stanie, to będzie to niezgodne z prawem. Marcin Przeciszewski dodał, że komuniści skonfiskowali przeszło 150 tysięcy hektarów majątków kościelnych, podczas gdy Komisja Majątkowa zwróciła dotąd około 60 tysięcy hektarów.

Szef KAI powiedział, że o stworzeniu nowego systemu finansowania będą rozmawiać  w czwartek członkowie Komisji Wspólnej rządu i Episkopatu. W środę zajmą się nią uczestnicy rozpoczynających się dziś obrad Konferencji Episkopatu Polski. Ich głównym tematem będzie list biskupów, dotyczący spraw społecznych. Zdaniem Przeciszewskiego, list taki jest bardzo potrzebny, gdyż w polskim katolicyzmie za mało mówi się o przekształcaniu świata w duchu chrześcijańskim.

IAR, sm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej