Badają atomy, by pomóc chorym na raka

- Zrozumienie jak oddziałują między sobą nukleony jest bardzo istotne przy obliczaniu dawek naświetlania w chorobie nowotworowej - podkreśla prof. Kistryn.

2012-03-15, 16:32

Badają atomy, by pomóc chorym na raka
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Profesor Stanisław Kistryn z Instytutu Fizyki UJ o oddziaływaniach nukleonów
+
Dodaj do playlisty

Krakowscy fizycy rozwijają badania nad nukleonami - czyli składnikami jąder atomów. Profesor Stanisław Kistryn z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadzi eksperymenty nad układami trzech nukleonów i tak zwaną siłą trójciałową. Zespół jako pierwszy w świecie jednoznacznie potwierdził, że do badania protonów i neutronów nie wystarcza uwzględnienie sił tylko między parami tych cząstek.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

- Badanie pomaga nam zrozumieć jak działa świat. To  jest podstawowe pytanie dla każdego fizyka, który zajmuje się badaniami podstawowymi. To nie jest jedyna motywacja. Zrozumienie jak oddziałują między sobą nukleony jest bardzo istotne przy obliczaniu dawek naświetlania w chorobie nowotworowej wyjaśnia profesor Kistryn.

Badania będą kontynuowane w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk w krakowskich Bronowicach. Jeszcze w tym roku ma się rozpocząć instalowanie cyklotronu - czyli przyśpieszacza cząstek elementarnych. Urządzenie będzie wykorzystywane głównie do naświetlania nowotworów.

REKLAMA

IAR, gs

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej