Kryzys ekonomiczny w Europie przyniósł kryzys wartości
Zdaniem Jerzego Buzka Europa podzielona kryzysem potrzebuje odnowienia zaufania i etosu na którym budowano Unię Europejską.
2012-03-16, 16:28
Posłuchaj
Jak dodał, chociaż dobrobyt, bierze się z pracy i przestrzegania norm, które służą Europie, to niestety wydaje się że Europa jest dysharmonijnie pęknięta i jest ciałem politycznym rozwijającym się według dwóch prędkości - powiedział Jerzy Buzek w wykładzie poprzedzającym IX Zjazd Gnieźnieński.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
Jerzy Buzek wyjaśnił, że nie chodzi tu o kraje lepiej i gorzej rozwijające się, ale o rozdźwięk, jaki nastąpił między rozwojem materialnym, a standardami moralnymi. Były przewodniczący PE zaznaczył, że chrześcijaństwo było od wieków główną siłą kształtującą Europę. Zaznaczył, że była to siła przejawiająca się w wielu konfesjach i kulturach.
Totalitaryzmy i chrześcijańskie korzenie UE
Jak dodał, to dziedzictwo zostało w XX wieku zakwestionowane przez dwa totalitarne systemy. Jerzy Buzek podkreślił, że odrodzenie Europy po kataklizmie wojny było także odrodzeniem chrześcijaństwa, a znalazło swój wyraz w koncepcjach zjednoczenia kontynentu na bazie głębokich chrześcijańskich przekonań, którymi kierowali się ojcowie założyciele Unii.
REKLAMA
IX Zjazd Gnieźnieński rozpoczął się w piątek z udziałem hierarchów kościołów chrześcijańskich w Polsce, prezydenta Bronisława Komorowskiego i prawie 900 uczestników. Trzydniowe obrady będą się odbywać pod hasłem "Europa Obywatelska. Rola i miejsce chrześcijan". Zaplanowane jest wystąpienie prezydenta Bronisława Komorowskiego. Nuncjusz apostolski w Polsce, arcybiskup Celestino Migliore przekaże przesłanie od papieża Benedykta XVI.
IAR, gs
REKLAMA