Spór o cenne minerały, które napędzają gospodarkę
W Tokio rozpoczął się międzynarodowy szczyt dotyczący wydobycia tak zwanych rzadkich ziem, czyli minerałów niezbędnych w elektronice.
2012-03-28, 12:32
Posłuchaj
Stany Zjednoczone, Unia Europejska i Japonia toczą w tej sprawie spór z Chinami, które są monopolistą na tym rynku. Te tak zwane rzadkie ziemie zawierają pierwiastki niezbędne do produkcji komputerów, telewizorów, aut czy baterii słonecznych. Chiny kontrolują ponad 95% globalnego rynku rzadkich ziem.
Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>
Pół roku temu Pekin ograniczył eksport tych minerałów - zdaniem krytyków po to, by utrzymać niskie ceny w Chinach, a jednocześnie narzucić wysokie ceny zagranicą. To może pomagać Chinom w taniej produkcji sprzętu elektronicznego. Chiny twierdzą, że ograniczają produkcję rzadkich ziem ze względu na ochronę środowiska.
Waszyngton z poparciem Brukseli i Tokio zaskarżył tę decyzję na forum Światowej Organizacji Handlu. Teraz, na szczycie w Japonii, eksperci zastanawiają się nad wznowieniem produkcji rzadkich ziem na przykład w USA czy w Australii, a także nad tym, czy można wytwarzać nowoczesny sprzęt bez użycia tych minerałów.
IAR, sm
REKLAMA
REKLAMA